10 راه کسب درآمد از جاوا اسکریپت

  • نویسنده: سما کتیبه
  • بازبینی شده توسط: محسن لشکری
  • بروزرسانی:
  • https://darkoobedu.ir/?p=11773
10 راه کسب درآمد از جاوا اسکریپت

برنامه نویسی یکی از شغل های پردرآمدی است که طرفداران زیادی دارد، زبان های برنامه نویسی زیادی وجود دارد که هرکسی با توجه به علاقه و استعداد خود میتواند وارد هرکدام از شاخه های آن بشود، جاوا اسکریپت یکی از زبان های پرطرفدار و پردرآمدی است که افراد زیادی در این شاخه مشغول به کار هستند، چرا که هم بسیار کاربردی است و هم جزو زبان های نسبتا ساده است، که میشود گفت شما با گذراندن دوره آموزش جاوا اسکریپت میتوانید فعالیت خود را در این حوزه از برنامه نویسی شروع کنید.

روش های کسب درآمد جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت یکی از زبان های پرکاربرد و پر فایده برنامه نویسی است، که بعد از گذراندن دوره HTML & CSS می توانید آن را بیاموزید. هرچند زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت به تنهایی هم قابلیت هایی دارد که نمیتوان از آنها چشم پوشی کرد، اما اولین توصیه ما به شما این است اگر به دنبال کسب درآمد بیشتر از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت هستید بهتر است دو زبان دیگر را ابتدا بگیرید. در ادامه قصد داریم همه راه هایی که میشود به وسیله آن از برنامه نویسی جاوا اسکریپت کسب درآمد کرد را بازگو کنیم.

جاوا اسکریپت

1. طراحی رابط کاربری پیشرفته (توسعه دهنده فرانت اند)

 اولین و یکی از پردرآمد ترین راه های کسب درآمد از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت، طراحی رابط های کاربری پیشرفته است که درحوزه توسعه وب نقش پررنگی دارد. البته بهتر است بدانید فرق طراح وب و توسعه دهنده وب چیست و این دو را نباید با یکدیگر اشتباه بگیرید. یک توسعه دهنده فرانت اند در واقع وظیفه ایجاد فرآیند بخش بصری و تعامل یک سایت را بر عهده دارد. رابط های کاربری طراحی شده هرچه حرفه ای تر و با امکانات بیشتری طراحی شده باشد، ارزش بیشتری دارد چرا که کاربر ارتباط بهتری برقرار خواهد کرد و این تاثیر مستقیم بر روی افزایش آمار فروش محصول یا محصولات میگذارد.

بطور کلی جاوا اسکریپت زبان قدرتمندی برای طراحی رابط کاربری صفحات مختلف وب است و شما با استفاده از فریم ورکهایی نظیر ری اکت، آنگولار، Vue.js که مخصوص برنامه نویسی فرانت هستند هم کار برایتان ساده تر میشود و هم میتوان گفت به درآمد قابل توجهی خواهید رسید.

همچنین هرماه ابزارها، کتابخانه ها و فریم ورکهای جدیدی به این مجموعه اضافه میشود که شما به واسطه استفاده از این فریم ورکهای مختلف میتوانید وب سایت های متنوع تک صفحه ای را برای شرکت های مختلف طراحی کنید، که البته درآمد خوبی از این طریق شامل حالتان خواهد شد.

2. ساخت برنامه های وب سمت سرور (وب اپلیکیشن)

دومین و یکی دیگر از راه های کسب درآمد از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت طراحی برنامه سمت سرور هستند، که با کمک گرفتن از ابزار قدرتمند Node.js میتوان اپلیکیشن های قدرتمندی را طراحی کرد، این ابزار کمک میکند که شما اپلیکیشن های حرفه ای از سمت سرور طراحی کنید و در اختیار سفارش دهنده قرار دهید.

جالب است بدانید شرکت های بزرگی مثل لینکدین، اوبر، گیتهاب، نت فلیکس همه یا بخشی از برنامه نویسی سمت سرور خود را بااین ابزار طراحی کرده اند از شرکت های داخلی هم میشود دیوار را نام برد. به دلیل شرایط مطلوب بازار کاری جاوا اسکریپت در این حوزه میتوانید با آموزش برنامه نویسی جاوا اسکریپت و Node.js به درآمد برسید.

3. ساخت اپلیکیشن موبایل

سومین راه کسب درآمد از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت ساخت اپلیکیشن های موبایل است. انعطاف پذیری جاوا اسکریپت باعث شده تا از آن به راحتی برای ساخت اپلیکیشن های موبایل استفاده کرد.

ابزاری که در این راه به کمک برنامه نویسان میاید React Native است، که میتوان گفت از خوش شانسی آنها این است که این ابزار از نوع کراس پلتفرم نیس و این به این معناست که شما با یک بار یادگیری آن میتوانید برای همه پلتفرم ها برنامه نویسی کنید که این خود حسن بزرگی برای برنامه نویسان است چرا که شما با یادگیری یک زبان برنامه نویسی میتوانید برای همه پلتفرم ها برنامه نویسی کنید.

اکثر کارفرمایانی که درخواست طراحی سایت را دارند به همراه آن خواستار ساخت اپلیکیشن موبایل را دارند که طبعا هزینه بسیار خوبی را بابت آن پرداخت خواهند کرد. شما میتوانید پس از دیدن فیلم آموزش برنامه نویسی موبایل با React Native فعالیت کاری خود را در این حوزه شروع کنید.

4. ساخت برنامه های دسکتاپ

چهارمین راه کسب درآمد از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت ایجاد نرم افزار های دسکتاپ است، ابزاری که در این بخش به کمک برنامه نویسان میاید Electron.js است، شاید شما هم کمتر شنیده باشید که با جاوا اسکریپت برنامه های دسکتاپ را طراحی میکنند اما بهتر است بدانیدکه اپلیکیشن واتس آپ با همین ساختار توسعه داده شده است. اینجاست که به قدرت زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت میرسید.

5. بهبود فریم ورکهای قدیمی و توسعه فریم ورک های جدید

راه بعدی برای کسب درآمد از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت بهبود و ارتقای فریم ورکهاست، شما میتوانید با انتخاب فریم ورک محبوب خود و اضافه کردن امکانات جدید به آن، آنرا برای خرید یا فروش عرضه کنید همچنین میتوانید این امکانات را بصورت یک کتابخانه به فریم ورک بیافزایید و به درآمد برسید.

به دلیل استانداردهایی که زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت دارد هر توسعه دهنده میتواند یک فریم ورک جدید و اختصاصی داشته باشد در واقع آن را همه یک زبان برنامه نویسی فانکشنال میدانند. درست است که فریم ورک های بسیاری وجود دارند اما باید گفت که هر کدام از آنها ویژگی های بخصوص خود را دارند و همچنان جای خالی امکانات و آپشن های بیشماری حس میشود، پس ساخت یک فریم ورک جدید هم کاربردی و هم درآمدزاست.

6. آموزش برنامه نویسی جاوا اسکریپت

اگر به حوزه تدریس علاقه دارید میتوانید با آموزش برنامه نویسی جاوا اسکریپت به درآمد برسید، میتوانید ابتدا کار خود را با ضبط فیلم های آمورشی و قرار دادن آن در اینستاگرام و یا یوتیوب شروع کنید و سپس در مرحله بعد با آموزش های آنلاین تحت قالب وبینارها کار خود را ادامه دهید. همچنین این نکته را بهتر است بگویم که با تولید محتوا در یوتیوب شما میتوانید درآمد خود را دلاری کنید. با قویتر کردن رزومه خود میتوانید پیشنهاد همکاری به موسسات آموزش برنامه نویسی بدهید و شغل خود را گسترش دهید.

7. طراحی یک وب سایت درباره جاوا اسکریپت و فریم ورک های آن

روش دیگر کسب درآمد از زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت طراحی یک سایت است، اگر به طراحی سایت علاقه دارید این روش میتواند روش خوبی برای کسب درآمد باشد، برای راه اندازی سایت میتواند از یک پنل وردپرس استفاده کنید و بعد از آمورش با وردپرس، وب سایت خود را طراحی کنید، البته راه دیگری هم وجود دارد که از یک تیم طراحی سایت برای اینکار کمک بگیرید و در سایت خود حول محور آموزش جاوا اسکریپت و فریم ورک های آن فعالیت کنید البته نه صرفا آموزش شما میتوانید در این سایت فریم ورک های جدید را معرفی کنید و اشکالات آنها را توضیح دهید.

8. طراحی بازی

اگر به طراحی بازی علاقه دارید میتوانم بگویم زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت یکی از راه های درآمد شما خواهد شد که ار آن لذت هم خواهید برد. ساخت بازی با جاوا اسکریپت فرآیند نسبتا ساده ای است که میشود بازی های جذابی با آن طراحی کرد شاید جالب باشد که بدانید بازی Snake همان بازی معروف و قدیمی براساس زبان برنامه نویسی JavaScript و HTML ساخته شده است. البته از بازی های دیگری مثل Tower Building ،Bejeweled ،Words With Friends 2 هم میشود نام برد.

کتابخانه های متنوع و بسیاری برای طراحی بازی با زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت وجود دارد که انتخاب آنها کاملا به سلیقه شما باز میگردد مانند: GDevelop ،MelonJS، … شما میتوانید با طراحی بازی های خود و فروش آن ها درفروشگاه های نرم افزاری یا گوگل پلی و اپ استور به درآمد برسید. 

9. استخدام در شرکت های برنامه نویسی

راه بعدی شما برای کسب درآمد از برنامه نویسی، استخدام در شرکت های برنامه نویسی است چرا که زبان JavaScript از زبان های محبوب و پرکاربرد است که بازار کار بسیار مطلوبی را در حال حاضر دارد. استخدام در این حوزه یکی از روش های ایمن برای کسب درآمد است که شما پس از گذراندن دوره های آموزش JavaScript و سر زدن به سایت هایی مثل آی استخدام، جاب ویژن و جابینجا میتوانید شرکت مد نظر خود را پیدا کنید و استخدام شوید.

10. استخدام به صورت فریلنسری

فریلنسر کسی است که بطور مستقیم با کارفرما در ارتباط بوده و پروژه های مختلف را از آنها میگیرد، همه عنوان هایی که تا این قسمت گفتیم میتوانند جزو این دسته قرار بگیرند، شما با کمک وب سایت های وابسته مثل پونیشا، دورکار، کاریتو،… پروژه های مختلف را میتوانند بگیرند و در مدت زمانی که کارفرما تعیین کرده است تحویل دهید. ما سایت های فریلنسری خارجی هم داریم که اگر شما حساب ارزی داشته باشید میتوانید کارفرماهای خود را در سراسر دنیا انتخاب و با آنها همکاری کنید البته که نکته خوشحال کننده این است که درآمد این سایت ها دلاری است. از سایت های کاریابی که برای ایرانیان قابل همکاری است میشود از Upwork ،Toptal ،Freelancer نام برد.

تفاوت جاوا با جاوا اسکریپت چیست؟

احتمالا زبان برنامه نویسی جاوا به گوش شما هم خورده است، عده ای فکر میکنند جاوا مختصر همان زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت است اما اینطور نیست. این دو زبان تفاوت های اساسی با یکدیگر  دارند که هرکدام مسیر متفاوتی را میروند. Java یک زبان برنامه نویسی تحت ویندوز است که برای نوشتن برنامه های ویندوزی از آن میشود استفاده کرد در حالی که Javascript یک زبان برنامه نویسی سمت وب است که با آن میتوان برنامه هایی که قابلیت اجرا بر روی مرورگر کاربر را دارند طراحی کرد. بطور کلی میشود گفت که Java زبان قوی تر و پیشرفته تری نسبت به Javascript است اما کاربردهای کمتری نسبت به زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت دارد.

درآمد برنامه نویسان جاوا اسکریپت

تا اینجا راه های کسب درآمد از برنامه نویسی جاوا اسکریپت را به شما گفتیم اما در این بخش میرسیم به موضوع مهم درآمد که قطعا ذهن شما را تا این بخش از مقاله درگیر کرده است.

درآمد برنامه نویسان جاوا اسکریپت در ایران

همانطور که قطعا میدانید درآمد هر فرد بستگی به سابقه کاری، دانش هر فرد در حوزه کاری اش، رزومه و نمونه کارهای انجام شده اش دارد، برای همین نمیتوان برای این حوزه درآمد مشخصی را ثبت کرد، اما کاملا بصورت کلی میشود گفت درآمد یک برنامه نویس که دوره های HTML & CSS راهم گذرانده باشد و به یکی از فریم ورکها تسلط داشته باشد از ماهیانه 10 میلیون تا 40 میلیون تومان است، اما قابل ذکر است که اگر تسلط  شما در این حوزه  پیشرفته باشد حقوق بیشتری خواهید داشت فریلنسرها هم با توجه به پروژه هایی که میگیرند و میزان رضایت کارفرماها حقوق متفاوتی خواهند داشت.

درآمد برنامه نویسان جاوا اسکریپت در خارج

اگر قصدتان از یادگیری زبان JavaScript، مهاجرت با برنامه نویسی و کسب درآمد است باید بگویم برنامه نویسی در خارج از کشورهم جزو مشاغل پردرآمد به حساب میاید، بیشترین میزان درآمد در جهان به کشور امریکا میرسد با میانگین حقوقی ماهیانه 9 هزار دلار، پس از آن در اروپا بیشترین میزان به کشور سوییس میرسد با میانگین حقوق 7 هزار دلار در ماه که این میزان بستگی به سابقه کار و توانایی های شما دارد. در ادامه چند کشور مهاجر پذیر را با میزان درآمدشان ذکر میکنیم.

درآمد برنامه نویسان در استرالیا: استرالیا جزو کشوران مهاجر پذیری است که اتفاقا بازار کاری خوبی برای برنامه نویسان جاوا اسکریپت دارد و میتوان در کنار کشورهایی همچون امریکا و سوییس از آن نام برد، میانگین درآمد سالانه یک برنامه نویس جونیور به 93 هزار دلار در سال میرسد و این میانگین برای برنامه نویسان ارشد این زبان برنامه نویسی به 163 هزار دلار در سال میرسد.

درآمد برنامه نویسان در کانادا: در کانادا زمینه های شغلی در حوزه زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت بسیار زیاد است و حقوق برنامه نویسان نسبتا حقوق بالایی است، میانگین حقوق سالیانه در این کشور به 120 هزار دلار میرسد.

درآمد برنامه نویسان در امارات: امارات متحده عربی جزو کشورهای عربی در حال پیشرفتی است که در حوزه دیجیتال هم از بسیاری از کشورها جلو زده است، میانگین حقوق سالیانه برای این زبان برنامه نویسی به 212 درهم میرسد که پیش بینی میشود این رقم تا سال 2027 رشد 18 درصدی خواهد داشت.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم توضیح جامعی از حوزه کاری جاوا اسکریپت و درآمد آن در داخل و خارج ار کشور در اختیار شما بگذاریم امیدوارم توانسته باشیم مسیر انتخاب هدفتان را در این حوزه هموار تر کنیم. زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت زبان کاربردی و پر طرفداری است که هرچه زودتر به یادگیری آن اقدام کنید، با دنیای زیبای Javascript زودتر آشنا خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چطور می تونم کمک کنم؟
مشاوره آنلاین