آموزش PHP چه پیش نیازهایی دارد؟

 • نویسنده: رضا پورمحمدحسین نیاکی
 • بازبینی شده توسط: محسن لشکری
 • بروزرسانی:
 • https://darkoobedu.ir/?p=2027
آموزش PHP چه پیش نیازهایی دارد؟

پیش نیازهای PHP اولین قدم برای شروع آموزش PHP و حرفه ای شدن در طراحی سایت است. php یک زبان برنامه نویسی است که برای بهبود سایت های طراحی شده با زبان html استفاده می شود. اگر شما می خواهید یک توسعه دهنده وب حرفه ای شوید و تصمیم به یادگیری php گرفته باشید، حتما از خود می پرسید که پیش نیاز های آموزش PHP چیست؟

ما در مجموعه دارکوب تمام سوالات شما را پاسخ خواهیم گفت. پس با دارکوب همراه باشید.

php چیست و چه کاری می تواند انجام دهد؟

زبان php مخفف شده PHP: Hypertext Preprocessor است. زبان برنامه نویسی PHP زبانی اوپن سورس می باشد که استفاده بسیار زیادی با کاربرد عمومی برای ساخت و طراحی وب سایت مناسب است و توانایی استفاده در زبان هایی مانند html را دارا می باشد؛ اما این جمله به معناست؟ با ذکر یک مثال این موضوع را به خوبی درک خواهید کرد.

<!DOCTYPE html>
<html>
    <head>
        <title>Example</title>
    </head>
    <body>
        <?php
            echo “Hi, I’m a PHP script!”;
        ?>
    </body>
</html>

در توضیح مثال فوق می توان گفت با استفاده کردن از دستور های عملکردی <?php و?> در شروع و پایان کد های اختصاصی php، توانایی ورود و خروج از حالت php در کد های دستوری html بدون نیاز به دستور های زیاد در خروجی html را دارا می باشیم.

پیشنیازهای آموزش php

ویژگی های php

از مزایای استفاده از php این است که عملکردش همانند یک ماژول یا یک پردازنده CGI است. php این امکان را به شما می دهد که از هر نوع سیستم عامل اصلی مطرح در بازار استفاده کنید مانند ویندوز، مک، لینوکس و انواع یونیکس.

امروزه php از بیشتر سرور های موجود پشتیبانی می کند و شما محدود به استفاده از یک سرور خاص نخواهید بود. علاوه بر این، شما همچنین می توانید از برنامه نویسی رویه ای یا برنامه نویسی شی گرا یا ترکیبی از هر دو استفاده کنید.

مزیت بزرگی که php دارد این است که با یادگیری php، شما محدود به خروجی html نخواهید بود. چرا که php قادر است خروجی هایی چون تصاویر، فایل های متنی مانند pdf و فلش ویدیو تولید کند. همچنین با استفاده از php به آسانی از هر محتوای متنی مانند xhtml و هر پرونده دیگری خروجی دریافت کنید.

به گفته توسعه دهندگان وب، یکی از ویژگی های بارز و قابل توجه php پشتیبانی از دامنه گسترده پایگاه داده است. به طوری که برای نوشتن یک صفحه وب دارای پایگاه داده، می توانید از پسوند های خاص یا اتصال به هر پایگاه داده استاندارد دیگری استفاده کنید.

php توانایی برقراری ارتباط با انواع الگو ها و پروتکل های LDAP، IMAP، SNMP، NNTP، POP3، HTTP، COM و تعداد بسیاری دیگر در ویندوز را دارا می باشد. همچنین شما می توانید سوکت های شبکه خام را باز کرده و با استفاده از هر پروتکل دیگری تعامل برقرار کنید. php تقریباً از همه زبان های برنامه نویسی وب از تبادل داده پیچیده پشتیبانی می کند.

از جمله ویژگی های بسیار مفید در php، توانایی پردازش متن آن است که شامل عبارات منظم، بسیاری از برنامه های افزودنی و ابزار برای تجزیه و دسترسی به فایل های xml است. همانگونه که متوجه شده اید، در این مقاله نمی توان به تمام ویژگی ها و مزایایی که php دارد، پرداخت؛ زیرا پرداختن به این مطلب از حوصله خارج است و در ادامه می خواهیم به پیش نیاز های یادگیری php بپردازیم.

موارد ضروری برای یادگیری php

یادگیری یک زبان جدید مطمئنا سختی ها و دردسر های خودش را دارد. با این حال، لذت و مزایای خودش را دارد. یک زبان برنامه نویسی جدید ما را با یک دنیای جدید آشنا می کند. همانگونه که یادگیری یک زبان جدید برای صحبت، ما را با یک فرهنگ و مردمان جدید آشنا می کند.

php چیست و چه کاری می تواند انجام دهد؟

نکته ای که در آموزش زبان برنامه نویسی حائز اهمیت است، این است که نباید به دلیل سردرگمی برای نقطه شروع قید یادگیری زبان جدید را زد. برای یادگیری php کافی است که علاقه و انگیزه کافی را داشته باشید و قدم به قدم پیش بروید. ممکن است در ابتدا کمی دشوار به نظر برسد اما با صرف زمان کافی شاهد پیشرفت چشمگیری خواهید بود.

موارد ضروری که برای آموزش php نیاز است عبارتند از:

 • دانش قبلی

قبل از شروع آموزش php نیاز است تا یک دانش اولیه و درک اساسی از html و css داشته باشید. چرا که html و css اساس و پایه طراحی وب است. اگر قبل از یادگیری php، زبان برنامه نویسی html و css را به خوبی فرا گرفته باشید، کار شما بیار راحت خواهد بود. در غیر این صورت نیازی به نگرانی نیست و شما می توانید برای یادگیری html و css به مجموعه دوره های آموزشی دارکوب مراجعه نمایید.

زمانی که شما هر دو زبان را به خوبی یاد گرفته باشید، می توانید بین html و php تعامل مناسبی برقرار کنید و درست در همان فایل جا به جا شوید. مزیت دیگر آن، این است که شما می توانید php را از طریق یک فایل html پردازش کنید.

 • نرم افزار های مورد نیاز

اگر از قبل با برنامه نویسی html آشنایی داشته باشید، تمام نرم افزار هایی که برای یادگیری php مورد نیاز است را دارید و می توانید از همان نرم افزار ها برای ایجاد صفحات php استفاده کنید. همچنین برای انتقال فایل ها از کامپیوتر خود به سرور به یک سرویس گیرنده FTP نیازمند هستید که در صورت استفاده از html قطعا یک نسخه از آن را قبلا استفاده نموده اید.

 • تسلط به مهارت های اساسی

توانایی اساسی که باید در یک زبان برنامه نویسی به آنها مسلط باشید در ادامه نام برده شده است و شما باید بتوانید به تمامی آن سوالات پاسخ کامل دهید.

 • نحوه استفاده از <?php و?> برای شروع و پایان دادن به کد ها
 • چگونگی قرار دادن کامنت ها یا همان نظرات نویسندگان که در کد ها اجرا نمی شوند و فقط برای آگاهی سایر برنامه نویسان قرار داده می شود.
 • نحوه استفاده از دستورات echo و print
 • چگونه می توان متغیر ها را تنظیم نمود؟
 • نحوه استفاده صحیح از آرایه ها
 • استفاده از عملگرها و عملوندها در php
 • نحوه استفاده از دستورات شرطی و گزاره های تو در تو

شما می توانید برای یادگیری php به مجموعه دوره های دارکوب مراجعه و آنها را تهیه نمایید. با فرا گرفتن دوره آموزش php می توانید تمامی مهارت های اساسی را یاد گرفته و به تمامی سوالات فوق پاسخ دهید و به یک طراح وب سایت حرفه ای تبدیل شوید.

 • حلقه های یادگیری

پس از تسلط بر مهارت های اساسی php، نوبت به یادگیری حلقه ها می رسد. یک حلقه یک عبارت درست یا غلط را ارزیابی می کند. وقتی عبارت داخل حلقه درست است، کد را اجرا می کند و سپس دستور اصلی را تغییر می دهد و با ارزیابی مجدد آن را دوباره شروع می کند. همچنان این کد را به صورت حلقه ای ادامه می دهد تا زمانی که عبارت نادرست شود. انواع مختلفی از حلقه های یادگیری وجود دارد که می توان به حلقه های while و for اشاره نمود.

 • توابع php

در برنامه نویسی انجام عملیات ها بر عهده توابع می باشد. به این صورت که برنامه نویس در زمان نیاز به انجام یک عمل به صورت مکرر، از توابع بهره می گیرد. استفاده از این توابع باعث کاهش در اتلاف زمان و انرژی برنامه نویس خواهد شد.

از اساسی ترین مهارت هایی که در یادگیری php ضروری است، آموختن نحوه نوشتن توابع و استفاده از آنها و همچنین دانستن نحوه عملکرد و نتایج آنها می باشد. همچنین در php مجموعه گسترده ای از توابع و کتابخانه های آماده تعبیه شده است که برای سهولت کار، بنا بر نیاز خود از آنها استفاده کنید.

با داشتن دانش کامل از اصول و قوانین زبان برنامه نویسی php، می توانید توابع خود را به کتابخانه php اضافه کنید و زمانی که به آن نیاز پیدا کردید، آن را فراخوانی کنید. این کار موجب می شود که در وقت خود صرفه جویی کنید.

نحوه یادگیری php چگونه است؟

نحوه یادگیری php چگونه است؟

تا به حال در این مقاله به php و ضرورت یادگیری آن پرداختیم و اشاره کردیم که برای آموزش php چه پیش نیاز هایی لازم است. در این قسمت می خواهیم برای کسانی که تصمیم به یادگیری php گرفته اند، بگوییم چگونه و در چه مدت می توانند اصول php را در کمترین زمان فرا بگیرند حتی اگر هیچ تجربه کدنویسی نداشته باشند.

شاید با خود بپرسید که آیا می توان اصول php را در مدت زمان یک هفته یا کمتر از یک هفته یاد گرفت؟ ما به شما می گوییم بله این امکان وجود دارد اما شما به یک برنامه یادگیری منظم نیاز دارید. ما در این قسمت شما را راهنمایی می کنیم و یک برنامه یادگیری در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم. این برنامه به شما کمک می کند که چگونه از ابتدا شروع کنید و اصول اولیه را در کمتر از یک هفته بدون اتلاف یک دقیقه از وقت خود یاد بگیرید.

مقدمه php: چه چیزی بخوانید؟

شروع کدنویسی بدون اینکه تصوری از php و ویژگی های اصلی آن چیست داشته باشید، قطعا کاری اشتباه است. شما باید در ابتدا مقدمه ای از php و اصول و قواعد اولیه آن را بدانید تا بتوانید با تمرین کدنویسی php خود را تقویت کنید.

کدنویسی php را شروع کنید!

پس از درک مقدمات و اصول php وقت آن است که شروع به نوشتن چند کد php کنید. شما برای شروع به یک محیط توسعه برای اجرای اسکریپت های php و یک ویرایشگر کد برای نوشتن کد ها نیاز دارید.

محیط برنامه نویسی و پیش نیاز های php

پس از انتخاب و نصب محیط ویرایشگر کد مناسب، زمان آن است که کدنویسی را شروع کنید. برای اینکار محیط توسعه خود را اجرا کرده و از در حال اجرا بودن وب سرور خود اطمینان حاصل کنید. از اسکریپت های ساده شروع کرده و با خیال راحت آنها را اجرا کنید.

برنامه یادگیری

یادگیری یک زبان برنامه نویسی یک روند پایان ناپذیر است و هر چه بیشتر تمرین کنید، بیشتر می آموزید؛ اما قبل از اینکه بتوانید مهارت های کدنویسی خود را به تنهایی ارتقا دهید، ابتدا باید اصول را یاد بگیرید.

بسیاری از مبتدیان در این مرحله یادگیری زمان زیادی را صرف می کنند زیرا همه آنها یک اشتباه را انجام می دهند و آن این است که آنها هیچ برنامه یادگیری را دنبال نمی کنند. در این برنامه یادگیری ما به شما می گوییم که چگونه بدون اتلاف وقت مهارت های اساسی را کسب کنید.

بر آنچه واقعا مهم است متمرکز شوید چرا که یادگیری بیش از حد به یکباره فایده ای ندارد.

اشتباهاتی که باید از انجام آنها اجتناب کنید.

احتمالا شما می دانید که در یادگیری php چه کار هایی را باید انجام دهید، اما مهم است که بدانید از انجام چه کار هایی خودداری کنید. در این قسمت 4 توصیه برای اشتباهات رایج که از موفقیت شما جلوگیری می کند را متذکر خواهیم شد.

 1. تمرکز خود را فقط برای آموزش و فراگیری php اختصاص دهید تا آن را به خوبی یاد بگیرید و از وسوسه شدن برای نگاه کردن به سایر زبان ها خودداری کنید.
 2. برای روز های خود برنامه ریزی کنید و هر روز حداقل یک ساعت را به تمرین اختصاص دهید. اگر به خوبی عمل کنید، مغز شما بهتر و سریع تر یاد می گیرد.
 3. عوامل حواس پرتی را از خود دور کنید. فقط چند روز یادگیری یک زبان برنامه نویسی جدید نیاز به توجه و تمرکز بالایی دارد و عوامل حواس پرتی به راحتی می توانند آنها را از شما دور کنند.
 4. فقط خواندن مثال ها کافی نیست حتی اگر همه چیزهایی که می خوانید را درک کرده باشید. بعضی اوقات ممکن است وسوسه شوید که از انجام تمرینات صرف نظر کنید، خصوصا اگر نظریه را کاملا درک کرده باشید؛ اما اگر این کار را انجام دهید، احتمالا ظرف چند روز آینده همه چیز را فراموش خواهید کرد.

نتیجه گیری نهایی

در این مقاله تلاش کردیم تا یک درک کلی از نحوه یادگیری php و یک برنامه یادگیری را به شما عزیزان نمایش دهیم. در صورت علاقمندی به آموزش php می توانید دوره های دارکوب را تهیه نمایید. اساتید مجرب در مجموعه دوره های آموزشی دارکوب تمامی آنچه را که شما را به یک طراح وب حرفه ای تبدیل می کند، آموزش داده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چطور می تونم کمک کنم؟
مشاوره آنلاین