آموزش پلاگین نویسی وردپرس

آدرس کوتاه این صفحه : https://darkoobedu.ir/?p=1636

در هنگام کار با وردپرس ممکن است متوجه شوید که نمی توانید افزونه ای پیدا کرده که تمام نیازهای شما را برطرف نماید. در این صورت می توانید با استفاده از چند خط کد و بکارگیری کمی دانش یا تجربه قبلی، پلاگین نویسی وردپرس را آغاز نمایید.

اگر با پلتفرم وردپرس آشنا باشید، می دانید که افزونه ها جزئی جدانشدنی از وردپرس می باشند. در واقع وردپرس خود به تنهایی دارای امکانات محدودی است اما در کنار نصب افزونه ها به یکی از قدرتمندترین پلتفرم ها تبدیل خواهد شد.

افزونه ها می توانند امکانات و ویژگی های متعددی داشته باشند. برخی از این افزونه ها  برای عملکردهای ساده ای طراحی شده اند در حالی که برخی از این ابزارها نظیر پلاگین Jetpack دارای ویژگی های متعددی بوده که با نصب این افزونه ها نیازی به استفاده از سایر پلاگین ها نخواهید داشت.

آموزش پلاگین نویسی وردپرس

بسیاری از افراد بر این باورند که آموزش پلاگین نویسی در وردپرس دشوار بوده و تنها از عهده برنامه نویسان خبره بر می آید این در حالی است که در این آموزش پلاگین نویسی وردپرس می آموزید که از پایه چگونه یک افزونه ایجاد کرده و آن را ایجاد نمایید. به این ترتیب هرگاه که نیاز داشتید، می توانید به سرعت دست به کد شده و افزونه مورد علاقه و مد نظر خود را با تمام آپشن ها و عملکردها طراحی و پیاده سازی نمایید.

یکی از شرکت های حرفه ای در زمینه طراحی سایت و مشتقات آن، دارکوب می باشد. در صورتی که پلاگین خاصی مد نظر شما بوده که قادر به پیاده سازی آن نمی باشید، می توانید از تیم حرفه ای دارکوب کمک بگیرید.

نحوه پلاگین نویسی در وردپرس

حال که با مقدمات پلاگین نویسی آشنا شدید، وقت آن رسیده که به آموزش پلاگین نویسی وردپرس قدم به قدم و با حداقل دانش کدنویسی بپردازیم. برای نوشتن پلاگین و افزونه مورد نظر خود نیاز است تا 4 مرحله زیر را به دقت و قدم به قدم طی کرده تا در نهایت بتوانید افزونه بی نقص و کارآمد خود را اجرا نمایید.

ممکن است بارها با عنوان Read More  در انتهای یک پست روبرو شده باشید. هنگامی که بر روی این عنوان کلیک می کنید، در واقع وارد متن آن به یک لینک تغییر پیدا کرده و شما ادامه ی پست یا وبلاگ ها را مشاهده می نمایید. حال برای برای درک بهتر این مراحل آموزش پلاگین نویسی وردپرس، این پلاگین طراحی خواهد شد.

1.      محیط آزمایش و تست را تنظیم نمایید

همواره برای توسعه  و طراحی یک ابزار نظیر پلاگین یا هر ابزار دیگری که ویژگی ها و امکانات وب سایت شما را تغییر می دهد، نیاز است تا در محیطی آن را پیاده سازی نمایید. این امر بسته به اینکه وب سایت شما  در یک سرور خارجی ذخیره شده یا در یک کامپیوتر شخصی متفاوت است.

محیط آزمایشی که انتخاب می نمایید با از نظر ظاهری و امکانات با وب سایت شما هماهنگ و یکسان باشد چرا که در این صورت می توانید بدون آسیب رساندن به وب سایت اصلی، تمام ایده ها و تفکرات خود را در این محیط و بر روی وب سایت آزمایشی پیاده سازی نمایید.

در صورتی که ایده شما  با موفقیت روبرو شد، می توانید اعمال انجام داده را بر روی وب سایت اصلی خود نیز پیاده کرده و از آسیب به سایت جلوگیری نمایید.

با وجود انواع ابزارها و محیط هایی که در راستای طراحی سایت روزانه طراحی و تولید می شوند، می توانید به سادگی هرچه تمام تر ایده های ناب وتازه خود را بر روی وب سایت آزمایشی خود پیاده سازی کرده و در نهایت تمام این امکانات را به وب سایت اصلی منتقل نمایید.

یکی از محیط های آزمایشی قدرتمند DesktopServer می باشد. به کمک این برنامه می توانید نسخه محلی وردپرس را بر روی رایانه خود نصب کرده و پلاگین نویسی وردپرس را آغاز نمایید.

نحوه پلاگین نویسی در وردپرس

یکی از محیط های پلاگین نویسی وردپرسی آزمایشی، DreamHost  می باشد. این ابزار یک محیط انلاین بوده که همانند یک کپی از وب سایت اصلی شما عمل می نماید تنها تفاوت آن با وب سایت شما این است که فقط شما و سایر ادمین ها قادر به دسترسی به آن می باشید.

محیط کد نویسی پلاگین در وردپرس

2.     یک پرونده پلاگین جدید ایجاد کنید

پس از اینکه محیط آزمایشی دلخواه خود را انتخاب کردید، در مرحله دوم از آموزش پلاگین نویسی وردپرس، باید یک پرونده جدید ایجاد نمایید برای این کار نیز باید به فهرست وب سایت خود دسترسی داشته باشید. برای دسترسی به فهرست سایت می توانید از SFTP استفاده نمایید.

در مثال این مقاله از کلاینت FileZilla استفاده شده است چرا که این کلاینت در عین اینکه رایگان بوده، استفاده از آن نیز ساده و راحت است. این کلاینت را راه اندازی کرده و از اعتبار SFTP ارائه شده توسط میزبان وب سایت خود برای دسترسی به سایت مورد نظر استفاده نمایید.

پس از انجام این مراحل باید وارد وارد پوشه شده که پلاگین های شما در آن قرار  دارد. پلاگین ها در این آدرس ذخیره می باشند:

/wp-content/plugins/

ایجاد پرونده جدید پلاگین در وردپرس

حال برای اینکه بتوانید افزونه جدیدی ایجاد نمایید، نیاز است تا پوشه ای همنام پلاگین مورد نظر در این فهرست بسازید. این کار را انجام داده و  نام مورد نظر خود را به پوشه اختصاص دهید.  در این مثال نام very-first-plugin برای افزونه در نظر گرفته شده است.

ایجاد فایل در هاست برای پلاگین نویسی وردپرس

پوشه ای که ایجاد می نمایید، حاوی تمام فایل های مرتبط با افزونه مورد نظر خواهد بود. با توجه به اینکه پلاگین ساده ای انتخاب شده است، تنها باید یک فایل PHP در آن ایجاد نمایید که محتوای آن کد پلاگین خواهد بود.

برای ایجاد فایل PHP  فهرست very-first-plugin را باز کرده، بر روی آن کلیک راست نموده و Create new file را انتخاب نمایید.

ایجاد فایل پلاگین نویسی در هاست وردپرس

پس از کلیک بر روی Create new file، از شما خواسته می شود تا نام فایل را وارد کنید. دقت نمایید که نام فایل باید با نام پوشه یکسان باشد علاوه بر این پسوند مناسبی (.php) نیز باید به صورت زیر برای آن انتخاب نمایید.

very-first-plugin.php

پلاگین نویسی حرفه ای در وردپرس

پس از ایجاد این فایل باید مجموعه ای از اطلاعات را به این فایل بیفزایید. وردپرس از این اطلاعات برای نمایش نام، محتوای پلاگین و غیره استفاده می کند. برای اینکه بتوانید اطلاعات مورد نیاز را به فایل PHP مورد نظر اضافه نمایید، ابتدا باید بر روی فایل مذکور کلیک راست کرده و در نهایت از طریق بخش View، وارد Edit شوید.

پس از  ورود به Edit شما باید فایل را باز کنید. این کار از طریق انواع ویرایشگرهای متنی نظیر TextEdit یا Notepad صورت می گیرد.

پلاگین نویسی در نوت پد در وردپرس

فایل باز شده طبق انتظار خالی می باشد. قطعه کد زیر را در آن وارد نمایید.

<?php

/**

* Plugin Name: Very First Plugin

* Plugin URI: https://www.yourwebsiteurl.com/

* Description: This is the very first plugin I ever created.

* Version: 1.0

* Author: Your Name Here

* Author URI: http://yourwebsiteurl.com/

**/

قبل از ذخیره فایل، اطلاعات مختص به وب سایت و پلاگین خود را در قطعه کد بالا وارد کرده و کد فوق را مطابق با پلاگین مورد نظر خود شخصی سازی نمایید. پس از ذخیره فایل، از شما سوالی پرسیده می شود. محتوای آن این چنین است که آیا قصد بارگذاری مجدد پرونده را بر روی سرور سایت خود دارید؟ بر روی Yes کلیک کنید.

اگر تا اینجای آموزش پلاگین نویسی وردپرس به خوبی تمام نکات را رعایت کرده باشید، باید پس از اتمام این مرحله افزونه مورد نظر به داشبورد مدیریت سایت شما افزوده شده باشد. اکنون Login کرده  به بخش کتابخانه پلاگین خود سر بزنید.

نصب پلاگین ساخته شده در وردپرس

شما می توانید افزونه ایجاد شده را در پنل مدیریت خود فعال نمایید. اما به یاد داشته باشید که این افزونه اکنون عملکردی از خود نشان نخواهد داد چرا که هنوز تا این مرحله از آموزش پلاگین نویسی در وردپرس، عملکرد و تابع خاصی به پلاگین افزوده نشده است.

3.    کد و عملکرد مورد نظر خود را به پلاگین بیفزایید.

همانطور که در ابتدای این مقاله نیز به آن اشاره شد، افزونه مورد نظر با هدف تغییر متن در حالت Read More در حال پیاده سازی می باشد. برای اینکه عملکرد این افزونه را بهتر درک نمایید، یک پست یا وبلاگ جدید ایجاد نموده و بر روی برچسب Insert Read More کلیک نمایید.

ایجاد کد در پلاگین نویسی وردپرس

اگر پست منتشر کرده خود را به خوبی بررسی نمایید، متوجه خواهید شد که برچسب Insert Read More با یک لینک و پیوند تحت عنوان Continue reading  جایگزین می شود.

محیط پلاگین نویسی در وردپرس

حال برای اینکه بتوانید چنین ویژگی را به افزونه خود بیفزایید، ابتدا لازم است تا پرونده و فایل very-first-plugin.php  خود را باز کرده و در انتهای فایل با رفتن به خط جدید، قطعه کد زیر را وارد نمایید.

function dh_modify_read_more_link() {     return ‘<a class=”more-link” href=”‘ . get_permalink() . ‘”>Click to Read!</a>’; } add_filter( ‘the_content_more_link’, ‘dh_modify_read_more_link’ );   

قطعه کد بالا در ابتدا یک تابع یا عملکرد با نام dh_modify_read_more_link ایجاد می نماید. پیشوند dh به نام تابع مورد نظر اضافه شده تا اطمینان حاصل شود که این نام منحصر به فرد و خاص می باشد.  

قطعه کد قرار گرفته شده در داخل این تابع، موجب می شود تا لینک پست فعلی را به دست آورده و سپس متن Click to Read را با آن جایگزین نماید.

این متن همان متنی است که جایگزین Continue reading خواهد شد. البته شما می توانید هر متن دیگری را به جای متون استفاده شده در این مثال بکار بگیرید. 

در انتهای قطعه خود نیز فیلتری آورده شده که کار آن این است که به وردپرس دستور داده تابع جدید ما را فراخوانی نماید. در نتیجه عملکرد این فیلتر، پیوند استاندارد با دستور جدید جایگزین می گردد.

پس از انجام تمام این مراحل، فایل را ذخیره کرده تا بتوانید شاهد عملکرد افزونه منحصر به فرد خود باشید. از آنجایی که در مراحل فوق این پلاگین فعال گردیده است، با ذخیره فایل، باید سریعا شروع به کار نماید. برای اینکه مطمئن شوید، افزونه به خوبی کار می کند و یا خیر به وب سایت خود مراجعه کرده و پست یا وبلاگ مورد نظر را بررسی نماید.

در صورتی که تغییرات مد نظر اعمال شده باشد، به معنای این بوده که به خوبی طبق آموزش پلاگین نویسی وردپرس پیش رفته و افزونه شما بدون هیچ نقصی کار می کند.

آموزش پلاگین نویسی وردپرس

اگر پلاگین مورد نظر به خوبی عمل نماید، تا این مرحله پلاگین نویسی وردپرس شما با موفق همراه بوده و شما آماده ورود به مرحله بعد می باشید. در غیر این صورت ابتدا کد فایل PHP را مورد بررسی قرار داده و اطمینان حاصل نمایید که نام توابع به درستی نوشته شده اند. از اگر تمام این موارد را به درستی انجام دادید اما همچنان پلاگین شما به خوبی کار نمی کند، بررسی کنید که آیا  افزونه فعال است و یا خیر.

پس از اینکه اشکالات موجود را برطرف کردید، وارد مرحله شوید.

4.     پلاگین شخصی خود را در یک سایت فعال Export کرده و نصب نمایید.

اکنون می توانید پلاگین خود را در یک وب سایت فعال و زنده نصب کرده تا بتوانید از توابع آن استفاده نمایید. برای انجام این کار نیاز است تا ابتدا پوشه پلاگین very-first-plugin را در یک فایل ZIP فشرده نمایید. توجه داشته باشید در  صورتی که برای ایجاد پلاگین مورد نظر از یک محیط محلی کمک گرفته اید، تنها کافی است که بر روی پوشه مورد نظر کلیک راست کرده و Compress را انتخاب نمایید.

فعال کردن پلاگین وردپرسی در سایت اصلی

در صورتی که از SFTP استفاده کرده اید نیز می توانید بر روی پوشه مورد نظر کلیک راست کرده و دانلود را انتخاب نمایید.

فعال سازی افزونه در وردپرس

پس از اینکه دانلود کامل شد، می توانید از طریق امکانات رایانه خود، فایل مورد نظر را فشرده کرده و طبق آنچه که ذکر شد عمل نمایید. این فایل زیپ و فشرده شده قابل بارگذاری در سایت مورد نظر اصلی شما می باشد.

وارد سیستم شده و به قسمت داشبورد مدیریت وردپرس خود بروید. برای افزودن پلاگین، وارد قسمت Plugins شده  و بر روی Add New  کلیک کنید.

فعال کردن پلاگین در وردپرس اصلی

پس از انتخاب Add New صفحه ای برای شما باز خواهد شد که در بالای آن Upload Plugin مشاهده می شود. از طریق این بخش می توانید به سادگی پلاگین موجود در رایانه خود را به انتخاب کرده و بارگذاری نمایید.

بارگزاری فایل پلاگین در وردپرس

فایل زیپ همنام با پلاگین (very-first-plugin.zip) خود را انتخاب کرده و بر روی Install Now کلیک نمایید تا مراحل نصب افزونه آغاز گردد.

پس از نصب کامل، این افزونه قابل اجرا بر روی سایت زنده و واقعی شما خواهد بود. همانند سایر پلاگین ها آن را فعال کرده تا عملکرد خود را شروع نماید.

با به اتمام رسیدن این مرحله شما توانسته اید، اولین تجربه از پلاگین نویسی وردپرس خود را به ثبت برسانید. در صورتی که به آموزش پلاگین نویسی وردپرس علاقه مند بوده و مشتاق هستید تا با جانبه های دیگر این مهارت آشنا گردید، می توانید از دوره های آموزشی شرکت دارکوب استفاده نمایید.

دارکوب یکی از بهترین شرکت های برنامه نویسی و طراحی سایت در سطح کشور بوده که علاوه بر فعالیت و کسب درآمد در این زمینه، دانسته های خود را از طریق برگزاری دوره های مختلف به علاقه مندان منتقل می نماید.

بنابراین اگر شما نیز خواستار یادگیری و آموزش پلاگین نویسی وردپرس به صورت پیشرفته می باشید، توصیه می شود که حتما در این دوره ها شرکت کرده و همگام با آموزش ها پیش روید تا از طراحی سایت لذت ببرید.

ثبت نام رایگان دانشجو مهمان