طراح وب کیست؟

آدرس کوتاه این صفحه : https://darkoobedu.ir/?p=3612

طراح وب کسی است که با دانش و تخصص خود به طراحی صفر تا صد یک وب سایت می پردازد. تمامی چیدمان صفحه، نحوه پیمایش، تصاویر آپلود شده و رنگ بندی آنها با توجه به سلیقه طراح وب سایت انجام شده است. برای اینکه طراحی انجام شده به درستی کار کرده و نتایج از طریق جستجو در اینترنت قابل دسترسی باشد، نیاز است تا توسعه دهندگان وب وارد عمل شوند.

در حالت کلی برای برپایی و ساخت یک وب سایت نیاز است تا یک طراح وب با یک توسعه دهنده همکاری های لازم را داشته تا وب سایت مورد نظر بتواند در تمامی دستگاه ها و تلفن های هوشمند قابل مشاهده و دسترسی باشد. برای آشنایی بیشتر با دنیای طراحی وب تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

طراح وب کیست؟

طراح وب کیست؟

طراح وب متخصصی بوده که هدف آن ارتقا کسب و کار یک برند و شرکت است. طراحان وب بر روی ساختار اصلی یک وب سایت و زیبایی شناسی آن کار می کنند. به صورت کلی یک طراح سایت بر تولید و هدایت کاربران وارد شده و تبدیل آنها به مشتریان واقعی تاثیر گذارند.

این دسته از طراحان مهارت های زیادی برای طراحی یک وب سایت بکار می گیرند.

 • هنر گرافیک برای طراحی تصاویر و نمودارها
 • طراحی صفحه برای پیکربندی هرچه بهتر سایت
 • طراحی محصولات
 • تحقیق رفتار کاربران
 • تحقیق و طراحی UX/UI
 • تهیه گزارش اهداف تجاری
 • برنامه ریزی و طراحی با توجه به اهداف تعیین شده

طراح وب چه مهارت هایی دارد؟

موارد ذکر شده در مطلب فوق مهارت های کلی بوده که یک طراح وب لازم است بر آنها اشراف داشته باشد. اگر بخواهیم کمی جزئی تر به مهارت های مورد نیاز یک طراح سایت نگاه بیندازیم، می بینیم که مهارت های زیاد دیگری نیاز است تا یک طراح وب بتواند یک پروژه واقعی را به درستی به ثمر برساند.

موارد زیر از جمله مهارت ها و تخصص هایی است که هر طراح وب سایت به آنها نیاز دارد.

 • آگاهی به اصول و قواعد طراحی سایت
 • تسلط بر زبان های طراحی وب نظیر HTML، CSS و جاوا اسکریپت. البته برخی از طراحان وب علاقه به توسعه وب نیز دارند از این رو زبان هایی نظیر Python، Ruby و React را نیز فرا می گیرند.
 • تایپوگرافی
 • رنگ شناسی و شناخت رنگ بندی ها
 • طراحی ریسپانسیو
 • اصول طراحی تجربه کاربر (UX)
 • اصول طراحی رابط کاربری (UI)
 • استراتژی کلی طراحی و دیزاین یک وب سایت

طراح وب چه مهارت هایی دارد؟

همانطور که مشخص است برای طراحی سایت تنها تسلط بر HTML، CSS کافی نبوده و شما باید یک دید کلی نسبت به دنیای طراحی سایت داشته باشد. برای طراحی های هرچه بهتر می توانید وب سایت های موجود و مختلف را زیر و رو کرده و به دنبال ایده های جدید و خلاقانه باشید.

KPI های مورد استفاده یک طراح وب چیست؟

KPI مخفف کلمه Key Performance Indicator و به معنای شاخص کلیدی عملکرد است. هر فرد برای موفقیت در رشته و کار خود نیاز دارد تا با یک معیاری میزان عملکرد خود را بررسی نماید. یک طراح وب نیز برای بررسی میزان عملکرد خود شاخص هایی را در نظر می گیرد.

لازم به ذکر است که این شاخص های کلیدی در پروژه های مختلف متفاوت است اما بطور کلی بیشتر طراحان وب از KPI های زیر استفاده می نمایند.

 • میزان تبدیل بازدیدکنندگان یک صفحه به مشتری
 • نرخ تعامل کاربران با صفحه مورد نظر
 • بررسی میزان ctr یک وب سایت
 • نمره آگاهی از نام تجاری
 • نحوه رفتار کاربر وارد شده در کل وب سایت
 • زمان حضور در صفحه
 • میزان زمان صرف شده برای مشاهده ویدیو موجود در سایت
 • عمق پیمایش و اسکرول سایت توسط کاربر

هر یک از این موارد معیاری برای سنجیدن رضایت کاربران وارد شده به یک وب سایت می باشند. چنانچه یک طراح وب کار خود را به درستی انجام ندهد، پس بررسی و اندازه گیری این KPI ها می تواند مشکل کار خود را متوجه شده و در صدد رفع آن برآید.

طراحان وب از چه ابزارهایی استفاده می نمایند؟

طراحان وب از چه ابزارهایی استفاده می نمایند؟

برای طراحی وب، افراد از ابزارهای مختلفی استفاده می نمایند. در واقع طراحی سایت از طراحی و پیاده سازی نقشه مورد نظر بر روی یک دفترچه یادداشت آغاز شده و تا کدنویسی در ابزارهای پیشرفته ادامه می یابد. این ابزارها بر اساس نیازها، مهارت های طراح وب سایت و پروژه های عملی به دسته های مختلف تقسیم بندی می شوند.

به عنوان مثال برخی از طراحان وب تنها از یک CMS خاص برای طراحی یک وب سایت استفاده می نمایند. بهرحال در زیر دسته بندی های مختلف ابزارهای مورد نیاز یک طراح سایت قرار داده شده اند.

1.  ابزارهایی برای طراحی مفهوم و شبیه سازی ایده مدنظر

همانطور که ذکر شد، طراحی سایت یک فرآیند بوده تا به نتایج دلخواه دست یابید. یکی از موارد تاثیرگذار در بهبود عملکرد یک وب سایت این است که از کاربران خود نظر بخواهید. با خواندن نظر کاربران به سادگی می توانید اشکالات موجود در وب سایت را برطرف کرده و در صدد طراحی هرچه بهتر یک وب سایت برآیید.

تست SurveyMonkey

الگوهایی برای طراحان وب طراحی و آماده شده است که با استفاده از آنها می توانید بازخوردی سریع از کاربران دریافت نمایید. با انجام این تست می توانید موارد مورد نیاز یک کاربر، میزان رضایت وی از طراحی شما و غیره را متوجه شده و موارد اصلاحی را در وب سایت خود انجام دهید.

الگوهایی برای طراحان وب

Typeform

یکی دیگر از ابزارهای بسیار کاربردی Typeform می باشد. اگر می خواهید استایل و فرم مناسبی برای وب سایت خود انتخاب کرده تا کاربر با وجود به وب سایت از لحاظ بصری احساس خوبی داشته باشد، می توانید از این ابزار بهره ببرید.

VideoAsk

یکی دیگر از روش هایی که می توانید به وسیله آن با کاربران مختلف ارتباط برقرار کرده و از نظرات آنها برای ارتقا وب سایت خود استفاده کنید، استفاده از VideoAsk می باشد. با اشتراک گذاری یک ویدیو و استفاده از VideoAsk by Typeform می توانید با کمک یک لینک سوالات خود را در زمینه وب سایت از کاربران بپرسید.

از طرفی VideoAsk by Typeform این امکان را به شما می دهد تا از منطق های شرطی و چندین پاسخ برای پاسخ دهی به سوالات استفاده نمایید.

2.  ابزاری برای طراحی وب از فریم ورک تا نمونه اولیه Hi-Fi

پس از اینکه یک طرح کلی از آنچه که باید بسازید در ذهن شما شکل گرفت وقت آن رسیده که طراحی مورد نظر را بیشتر لمس کرده و به ایده های خود جامه عمل بپوشانید.

UXPin

یکی از ابزارهایی که در این زمینه می تواند بسیار کمک کننده باشد، UXPin است. این ابزار به شما این امکان را می دهد تا به راحتی طراحی مد نظر خود را پیاده نمایید. امکاناتی که این ابزار در اختیار شما قرار می دهد موجب می شود تا شما توانایی مقایسه حالت های مختلف را داشته باشید.

وظیفه طراح وب

به عنوان مثال می توانید از کامپوننت های مختلف استفاده کرده و آنها را در نمونه مورد نظر خود قرار داده و شاهد تغییرات ایجاد شده باشید. این امر باعث می شود تا حد زیادی در وقت و انرژی خود صرفه جویی نمایید.

3.  سایر ابزارها

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که از CMS ها برای طراحی وب سایت استفاده می نمایید، انتخاب ابزار کمی متفاوت خواهد بود. در این زمینه می توانید از وردپرس و یا Webflow کمک بگیرید.

تفاوت طراح وب و توسعه دهنده وب در چیست؟

همانطور که در ابتدای مقایسه نیز به آن اشاره شد، وظیفه طراح وب متفاوت از توسعه دهندگان وب است با این وجود برخی از افراد این دو عبارت را به جای یکدیگر بکار می برند. طراح وب، وظیفه طراحی یک وب سایت را برعهده دارد.

در این راستا وی باید بر طراحی بصری، تجربه و رابط کاربری (UX، UI)، نام برند، نحوه تعامل کاربر با وب سایت و غیره اشراف داشته و در این مسیر تمام اصلاحات لازم را انجام دهد. این در حالی است که یک توسعه دهنده وب سایت با استفاده از کدنویسی و استفاده از زبان های برنامه نویسی نام برده شده، تمامی ایده ها و طراحی های یک طراح وب را پیاده سازی می نماید.

یک توسعه دهنده وب موظف است تا همواره فعال بودن و عملکرد صحیح یک وب سایت را از لحاظ فنی مورد بررسی قرار داده و در صورت بروز هرگونه مشکل به وسیله کدنویسی و سایر ابزارهای موجود مشکل به وجود آمده را برطرف نماید.

توسعه دهندگان وب سایت

در این بین برخی از طراحان وب، سعی در یادگیری مهارت ها و دانش توسعه دهندگان وب دارند تا بتوانند خود و به تنهایی ایده های موجود را پیاده نمایند. از طرفی برخی از توسعه دهندگان وب سایت نیز با توجه به پروژه های مختلفی که انجام می دهند، ایده های در ذهن خود پرورانده و آنها را عملی می سازند.

اگرچه ارتباطی بین یک طراح وب و توسعه دهنده وب سایت وجود دارد اما همواره تفاوتی نیز بین آنها وجود داشته و نمی توان این دو عبارت را معادل یکدیگر دانست.

چند نمونه طراحی سایت بی نقص

اگر به دنبال وب سایت هایی برای ایده گرفتن از آنها هستید، سعی کنید از مواردی الهام بگیرید که در نوع خود بی نظیر باشند. در این قسمت از مقاله به معرفی چند نمونه برتر از طراحی سایت پرداخته شده تا بتوانید با نمونه های برتر در این حوزه آشنا شوید.

Chili Piper

صفحه اصلی Chili Piper

در صفحه اصلی Chili Piper یک فراخوان بزرگ برای call-to-action مشاهده می کنید. CTA جذابی بکار گرفته شده و تنها با دریافت یک آدرس ایمیل از کاربر به وی وعده نمایش سریع در 30 ثانیه را می دهد.

علاوه بر این مورد استفاده از رنگ های ملایم و گرم بکار گرفته شده، call-to-action در قسمت بالا سمت راست و وجود گزینه ها و دکمه های مختلف در جای جای این وب سایت همگی نشان از یک طراحی بی نقص دارند.

ThoughtSpot

پلتفرم برای تجزیه و تحلیل داده های مدرن

ThoughtSpot یک پلتفرم برای تجزیه و تحلیل داده های مدرن برای انواع مشاغل است. در واقع با ورود به وب سایت می توانید کتاب های الکترونیکی مورد نیاز خود را دانلود نمایید. نوارهای ناوبری بسیار خلاقانه و جذاب طراحی شده اند. با مراجعه به این سایت می توانید اطلاعات بیشتری در این باره کسب نمایید.

Trivago

Trivago

این وب سایت اطلاعاتی درباره هتل مورد نظر شما به شما ارائه می دهد. تنها کافی است نام مورد نظر خود را سرچ کرده تا این اطلاعات نمایش داده شوند. طراحی مینیمالیستی که طراح وب این سایت در نظر گرفته به جذابیت آن افزوده است.

وجود عنصر جستجو در مرکز وب سایت موجب شده تا سریعا بتوانید فیلترهای مورد نظر را اعمال کرده تا نتایج برای شما به نمایش در آیند.

سرشناس ترین طراحان وب سایت در طول تاریخ چه کسانی هستند؟

از آنجایی که تعداد بیشماری طراح وب سایت موجود بوده و روزانه بر تعداد آنها افزوده می شود، هزاران طراح وب موجود بوده که کارهای خارق العاده ای انجام داده اند. برای مشاهده بهترین آثار و آشنایی با طراحان آنها تنها کافی است به وب سایت های Awwwards و Behance سر بزنید.

در زیر به برخی از بهترین طراحان وب سایت اشاره شده است.

Berners-Lee

برنرز لی اولین کسی بود که زبان HTML را طراحی ایجاد کرد. از این رو پس از طراحی این زبان یک وب سایت با HTML ایجاد نمود.

Shane Mielke

 شین با داشتن شش Adobe Sites of the Day، دو Awwwards، سی و شش FWA Sites of the Day، چهار FWA Mobile Sites of the day، دو FWA Sites of the Month و سه Adobe Cutting Edge Awards جزو برترین طراحان وب سایت جهان است.

طراحان وب موفق در سراسر جهان

علاوه بر این موارد شین یک کتاب تحت عنوان A Handbook for Digital Creatives نیز منتشر کرده است.

Dan Cederholm

Dan Cederholm به دلیل طراحی وب سایت ها بر اساس استاندارد به شهرت زیادی دست یافته است. Dan Cederholm به عنوان بنیانگذار Dribble، نویسنده و سخنران توانسته در سایر رشته ها نیز موفقیت کسب نماید.

Jan Cavan Boulas

Jan Cavan Boulas طراح وبی بوده که علاوه بر طراحی، کتاب هایی نیز منتشر کرده و اپلیکیشن هایی نیز طراحی ساخته است. مجموعه محصولاتی که Jan Cavan Boulas تولید کرده موجب شده تا وب به مکانی بهتر برای افراد تبدیل گردد.

Yaron Schoen

Yaron Schoen طراح وب خبره ای بوده که در بروکلین اقامت دارد. او همچنین در طراحی توییتر و رابط کاربری نیز موفق است.

موارد فوق تنها تعداد کمی از طراحان وب موفق در سراسر جهان می باشند. تبدیل شدن به طراح وب یک رویا نیست. تنها کافی است که در دوره های مختلف طراحی سایت شرکت کرده و برای هدف خود تلاش نمایید.

طراح وب

دارکوب یکی از آموزشگاه های برتر طراحی وب در ایران بوده که سالهای زیادی است به آموزش سئو و طراحی سایت مشغول است. بسیاری از افراد از آموزه های این آموزشگاه استفاده کرده و توانسته اند در مسیری صحیح به اهداف خود نزدیک شوند.

آموزشگاه دارکوب به 3 طریق اقدام به ارائه آموزش های خود می نماید:

 1. استفاده از فایل های آپلود شده درون وب سایت
 2. شرکت در کلاس های آنلاین
 3. شرکت در کلاس های حضوری

می توانید متناسب با شرایط و علایق خود از هر یک از این روش ها استفاده کرده تا به یک طراح وب موفق تبدیل شوید. از طرفی پس از پایان دوره نیز مدرکی معتبر از طرف سازمان فنی و حرفه ای کشور به شما اعطا خواهد شد که نشان از معتبر بودن این دوره و دانش شما در این زمینه است.