معرفی کامل الگوریتم‌های گوگل

 • نویسنده: محسن لشکری
 • بازبینی شده توسط: محسن لشکری
 • بروزرسانی:
 • https://darkoobedu.ir/?p=7373
معرفی کامل الگوریتم‌های گوگل

الگوریتم‌ گوگل اصطلاحی که امروزه خیلی با آن روبرو هستیم و در شبکه‌های اجتماعی توسط افراد مختلف به آن اشاره شده است اهمیت بسیار زیادی دارد. شما چه صاحب یک کسب و کار باشید یا صرفا یک بازاریاب یا حتی کاربر جستجوگر در اینترنت، درکی هرچند حداقلی از الگوریتم‌های گوگل در تجربه‌ای عمیق تر از استفاده از گوگل کمک بسیار می‌کند.

در این مقاله، به بررسی عمیق قوانین و الگوریتم‌های گوگل و تأثیر بی‌نهایت آنها بر سئو سایت و ارتقاء رتبه در نتایج جستجو می‌پردازیم. این مقاله به شما کمک می‌کند تا به درک کاملی از الگوریتم های گوگل برسید تا استراتژی های خود را براساس آن بنا کنید.

الگوریتم های گوگل چیست؟

الگوریتم های گوگل سیستم‌های پیچیده ای (قوانینی) هستند که گوگل برای تصمیم گیری در مورد رتبه بندی صفحات در نتایج جستجو استفاده می کند. اگر سایت ها این قوانین را رعایت کنند در رتبه‌‌های بهتر نشان داده خواهند شد. این الگوریتم ها محتواهای مختلف انواع وب‌سایت ها را ارزیابی و رتبه بندی کرده و براساس نیاز و اهمیت رتبه بندی می‌کنند.

در الگوریتم های پیشرفته امروزی گوگل، قوانین برمبنای بازخورد کاربران از سایت شما عمل می‌کنند. جلب نظر کاربران مهمترین قدم در این مسئله است. هر الگوریتم ویژگی منحصر بفردی دارد مثلا الگوریتم جدید BERT از هوش مصنوعی استفاده کرده تا تفسیری عمیق‌تر از متون داشته باشد.

این الگوریتم ها به صورت مداوم در حال آپدیت شدن هستند که مبنای آن نیز نیاز و عادت‌های کاربران است. برای بهبود و رشد در این زمینه بهتر است محتوا‌ها بروز و یونیک باشند و از همه مهتر تجربه کاربری وب‌سایت مانند سرعت بازشدن وب‌سایت اهمیت زیادی دارد.

الگوریتم های گوگل چگونه کار می کنند؟

الگوریتم های گوگل از خزنده ها برای کاوش وب سایت ها، تجزیه و تحلیل محتوا و فهرست بندی صفحات بر این اساس استفاده می کنند. هنگامی که کاربر جستجویی را انجام می دهد، الگوریتم ها عوامل مختلفی را برای رتبه بندی صفحات در نظر می گیرند و مناسب ترین نتایج را ارائه می دهند.

اهمیت و تاثیر الگوریتم‌ های گوگل

ترتیب نمایش نتایج جستجو

الگوریتم‌های گوگل در تعیین ترتیب نمایش نتایج جستجو اهمیت ویژه ای دارند. این الگوریتم‌ها با تحلیل فراوانی از میلیاردها وب‌سایت و صفحه وب، به ماهیت و کیفیت محتوا توجه می‌کنند و نتایج را بر اساس اهمیت و مرتبطی‌شان با کلمات کلیدی مشخص می‌کنند.

تجربه کاربری

گوگل اهمیت بالایی به تجربه کاربری می‌دهد. وقتی کاربران به یک نتیجه جستجو دسترسی پیدا می‌کنند و تجربه خوبی از مشاهده وب‌سایت دارند، احتمال بازگشت آنها به نتایج گوگل و استفاده مجدد از موتور جستجو برای جستجوهای آینده افزایش می‌یابد.

تاثیر الگوریتم های گوگل بر رتبه بندی جستجو

الگوریتم‌های جستجوی گوگل به طور قابل توجهی برای رسیدن به رتبه یک گوگل تأثیر می‌گذارند. این الگوریتم‌ها با تحلیل میلیون‌ها صفحه وب و ارزیابی عوامل متعددی نظیر کیفیت محتوا، تطابق کلمات کلیدی، لینک‌های ورودی و تجربه کاربری، تصمیم می‌گیرند که کدام صفحات در اولویت قرار می‌گیرند.

اهمیت ارتباطی کلمات کلیدی با محتوا، ارزش و معتبریت لینک‌های اشاره‌دهنده، سرعت بارگذاری صفحه و تناسب با دستگاه‌های مختلف از جمله عوامل مهمی هستند که الگوریتم‌ها به آنها توجه می‌کنند. به همین دلیل، وب‌سایت‌هایی که با دستورالعمل‌های الگوریتم‌ها مطابقت دارند و محتوای ارزشمند و معتبری ارائه می‌دهند، احتمالا رتبه بالاتری دارند.

بهترین روش ها برای سئو

 1. عوامل سئو داخل صفحه:

  سئوی درون صفحه شامل بهینه سازی عناصر درون یک وب سایت، مانند متا تگ ها، سرفصل ها و محتوا، برای افزایش دید آن برای موتورهای جستجو و کاربران است.

 2. عوامل سئو خارج از صفحه:

  سئو خارج از صفحه به بهینه سازی عناصر خارج از یک وب سایت، مانند بک لینک ها و ذکر رسانه های اجتماعی، برای بهبود اعتبار و اعتبار آن اشاره دارد.

 3. به روز رسانی منظم محتوا:

  به روز رسانی و به روز رسانی مکرر محتوا به موتورهای جستجو نشان می دهد که یک وب سایت فعال و مرتبط است.

 4. استفاده از کلمات کلیدی مرتبط:

  انجام تحقیقات کلمات کلیدی و ترکیب کلمات کلیدی مرتبط به طور طبیعی در سراسر محتوا می تواند رتبه بندی را بهبود بخشد.

 5. کسب بک لینک با کیفیت بالا:

  به دست آوردن بک لینک از وب سایت های معتبر و مرتبط، اعتبار سایت را در چشم موتورهای جستجو افزایش می دهد.

 6. بهبود سرعت سایت:

  یک وب سایت با بارگذاری سریع نه تنها تجربه کاربر را بهبود می بخشد، بلکه بر رتبه بندی جستجو نیز تأثیر مثبتی دارد.

 7. سئوی محلی:

  کسب‌وکارهای محلی که در یک محل خاصی می خواهند فعالیت کنند، می‌توانند از سئو محلی برای نمایش گرفتن در جستجوهای محلی سود قابل توجهی ببرند و آنها را قادر می‌سازد به طور مؤثر به مخاطبان هدف خود دست یابند.

بررسی الگوریتم ها و قوانین گوگل

google algorithms

الگوریتم های گوگل

 1. الگوریتم پاندا

  Google Panda که در سال 2011 راه اندازی شد، با هدف جریمه کردن محتوای کم کیفیت، تکراری و وب سایت هایی با تبلیغات بیش از حد انجام شد. بر اهمیت محتوای باکیفیت و اصلی برای رتبه بندی بهتر تاکید کرد.

 2. الگوریتم پنگوئن

  گوگل پنگوئن که در سال 2012 معرفی شد، وب سایت هایی را هدف قرار داد که از تکنیک های ساخت لینک دستکاری برای افزایش رتبه استفاده می کردند. استفاده از بک لینک های طبیعی و مرتبط را تشویق کرد.

 3. الگوریتم مرغ مگش خوار

  مرغ مگس خوار گوگل که در سال 2013 منتشر شد، بر درک هدف جستجوی کاربر و ارائه نتایج دقیق تر تمرکز کرد. بر کلمات کلیدی دم بلند و جستجوی متنی تأکید داشت.

 4. الگوریتم RankBrain

  در سال 2015، گوگل RankBrain را معرفی کرد، یک الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی که پرس و جوهای کاربر را تفسیر می کند و نتایج مرتبط را حتی برای عبارات جستجوی جدید و پیچیده ارائه می دهد.

 5. الگوریتم برت BERT

  BERT یک الگوریتم پردازش زبان طبیعی است که به Google کمک می کند تا زمینه و هدف پشت پرس و جوهای جستجو را بهتر درک کند. این امر موتور جستجو را قادر می سازد تا با در نظر گرفتن معنای کلمات در رابطه با متن اطراف، نتایج دقیق تری ارائه دهد.

 6.  الگوریتم پیج رنک PageRank

  PageRank یکی از اولین و معروف ترین الگوریتم های گوگل است. اهمیت صفحات وب را بر اساس تعداد و کیفیت لینک هایی که به آنها اشاره می کنند می سنجد. صفحاتی که بک لینک بیشتری از وب سایت های معتبر دارند، امتیاز PageRank بالاتری کسب می کنند و احتمال بیشتری دارد که در نتایج جستجو رتبه بالاتری کسب کنند.

 7. الگوریتم Hummingbird

  الگوریتم همبرد بر تفسیر بهتر پرس‌وجوهای کاربران تمرکز دارد. با بهره‌گیری از تکنیک‌های پردازش زبان طبیعی، گوگل سعی می‌کند تا مفهوم کلی پرس‌وجوها را درک کند و به بهترین نتیجه ممکن برسد.

 8. الگوریتم MUM

  این الگوریتم که مخفف Multitask Unified است این وظیفه را دارد که از طریق هوش مصنوعی مدرن خود محتواهای مختلف را تحلیل کرده و دسته بندی کند. این محتوا شامل متن، تصاویر و ویدیو می‌تواند باشد. این الگوریتم به موتور جستجو کمک کرده تا نتایجی که به کاربر نشان داده جامع تر و مرتبط تر باشد. در زمانی که کاربر کوئری های مبهم و پیچیده ارسال می‌کند این الگوریتم می‌تواند بفهمد منظور اصلی کاربر چه چیزی است.

 9. الگوریتم Helpful Content

  الگوریتم Helpful Content که جدیدا معرفی شده است تاکید بیشتر بر محتوای کاربردی و مفید دارد. وب سایت هایی که بتوانند این نیاز را برآورده کنند در نتایج جستجو‌های برتر قرار خواند گرفت. این الگوریتم براساس معیارهایی مانند کیفیت، ارزش افزوده، مورد پسند بودن کاربر و توجه به نیاز کاربر رتبه بندی را انجام می‌دهد. به صورت کلی این الگوریتم به وب‌سایت هایی که به بهترین شکل ممکن نیاز کاربر را برطرف کنند امتیاز مثبت خواهد داد.  

 10. الگوریتم Mobile-First

  این الگوریتم که تاکید بر تجربه کاربری وب‌سایت ها در دستگاه‌های موبایل متمرکز است. این الگوریتم در نتیجه رتبه بندی خود وب سایت هایی را قرار ‌می‌دهد که برای کاربران موبایل بهینه سازی را انجام داده باشد. شاید این سوال را بپرسید منظور از بهینه سازی چیست؟ مهمترین نمونه بهینه سازی همان ریسپانسیوسازی المان‌های سایت برای کاربران موبایل است که زمانی که صفحه کوچک و بزرگ شده المان‌ها نظم خود را حفظ کرده و منعطف عمل کنند. 

 11. الگوریتم E-E-A-T

  این الگوریتم توسط گوگل برای ارزیابی و اعتبار سنجی وب‌سایت ها و محتوایشان ایجاد شده است. تاکید این الگوریتم بر این است که هر وب‌سایت در موضوع و زمینه تخصصی خودش تجربه و اعتبار داشته و توسط کاربرانش مورد اعتماد باشد. وب سایت‌هایی که از چنین ویژگی برخوردار باشند و محتوای تخصصی ارائه دهند احتمالا در الگوریتم EEAT در موتور جستجو به کاربران پیشنهاد خواهد شد.   

 12. Core Web Vitals

  این الگوریتم براساس سه معیار رتبه بندی را انجام داده: سرعت بارگذاری صفحه، نظم بصری و تعامل پذیری سایت با کاربر. این معیارها به صورت مستقیم با تجربه کاربری مرتبط بوده و تاثیر بسزایی در رتبه بندی دارند. مثلا برای یک وب‌سایت برای رتبه بندی در این الگوریتم می‌تواند فشرده سازی تصاویر، بهینه نویسی کدها و … را اعمال کند.

قوانین گوگل

 1. دستورالعمل‌های کیفیت

  گوگل مجموعه‌ای از دستورالعمل‌های کیفی دارد که مدیران وب‌سایت‌ها و تولیدکنندگان محتوا تشویق می‌شوند از آنها پیروی کنند. این دستورالعمل ها بر اهمیت ارائه محتوای ارزشمند، اصیل و مرتبط به مصرف کنندگان تأکید می کند. وب سایت هایی که این دستورالعمل ها را نقض می کنند ممکن است جریمه شوند و ممکن است در رتبه بندی جستجوی خود افت کنند.

 2. سیگنال‌های تعامل کاربر

  گوگل سیگنال‌های مختلف تعامل کاربر را در نظر می‌گیرد، مانند نرخ کلیک (CTR)، نرخ پرش، و زمان ماندگاری (مدت زمانی که کاربران در یک صفحه صرف می‌کنند). وب سایت هایی با معیارهای تعامل بالا می توانند در رتبه بندی افزایش پیدا کنند.

 3. به روز رسانی های اصلی

  گوگل اغلب به‌روزرسانی‌های اصلی را ارائه می‌کند که الگوریتم‌های آن را اصلاح کرده و رتبه‌بندی جستجو را تنظیم می‌کند. این به‌روزرسانی‌ها به وب‌سایت‌ها با محتوای مرتبط و باکیفیت پاداش می‌دهند و آن‌هایی را که محتوای پایین‌تر دارند جریمه می‌کنند.

 4. تجربه ی کاربر

  الگوریتم های گوگل معیارهای تجربه کاربر مانند نرخ پرش و زمان در صفحه را برای تعیین کیفیت یک وب سایت در نظر می گیرند.

 5. وب سایت سازگار با موبایل

  با افزایش جستجوهای موبایلی، داشتن یک وب سایت سازگار با موبایل برای رتبه بندی بهتر و تجربه کاربری بسیار مهم شده است.

 6. کیفیت و ارتباط محتوا

  محتوای باکیفیت و مرتبط که به پرسش‌های کاربران پاسخ می‌دهد و ارزش ارائه می‌دهد مورد علاقه الگوریتم‌های Google است.

 7. جریمه های عدم رعایت

  عدم انطباق با دستورالعمل‌های گوگل و شیوه‌های دستکاری سئو می‌تواند منجر به جریمه‌هایی از جمله رتبه‌بندی پایین‌تر جستجو یا حتی حذف از نتایج جستجو شود.

بنیاد جستجو: چگونه الگوریتم ها نتایج را شکل می دهند

در هسته فرآیند جستجوی گوگل الگوریتم های پیچیده ای قرار دارند که برای تجزیه و تحلیل عوامل مختلف از جمله کلمات کلیدی، کیفیت وب سایت، قصد کاربر و غیره طراحی شده اند. این الگوریتم‌ها با هدف ارائه اطلاعات دقیق و ارزشمند به کاربران، تصمیم می‌گیرند که کدام صفحات شایسته رتبه‌های برتر در نتایج جستجو هستند.

نکات مهم برای بهینه سازی سایت با توجه به الگوریتم ها

 • تولید محتوای باکیفیت و ارزشمند: محتوای شما باید یونیک، آموزنده و مرتبط با نیاز کاربران باشد.
 • استفاده موثر از کلمات کلیدی: بکاربردن کلمات کلیدی در محتوا به سئوی محتوا کمک فراوانی خواهد کرد. استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی منجر به Keyword stuffing می‌شود.
 • افزایش سرعت بارگذاری وب‌سایت: از تصاویری فشرده در سایت استفاده کنید به طور مثال از تصاویر با فرمت Webp استفاد کنید. این کار سرعت بازشدن عکس ها را در وب سایت بهینه تر خواهد کرد.
 • استفاده از بک لینک‌های باکیفیت: از وب‌سایت هایی استفاده کنید که معتبر باشد و همچنین مرتبط.
 • افزایش تجربه کاربری یا UX: طراحی المان ها یا بصورت کلی محیط وب سایت باید طوری باشد که برای کاربران جذاب بنظر برسد.
 • Mobile Friendly: وب سایت شما باید برای نمایش در گوشی‌ها نیز بهینه شود. در حال حاضر بیشترین درصد کاربران گوگل را افرادی تشکیل داده که با گوشی تلفن وارد می‌شوند. پس بهتر است وب سایت شما برای دریافت ترافیک ارگانیک برهمین اساس بهینه شود.
 • بروز بودن محتوا: محتواهای سایت خود را به طور مرتب بروز کنید. بروز بودن محتواهای شما توسط خزنده ها و الگوریتم های هوش مصنوعی گوگل بررسی خواهد شد.
 • تعامل: با کاربران خود به صورت فعال تعامل داشته باشید. پاسخ به نظرات و سوالات کاربران را اولویت خود قرار دهید.

سخن پایانی

قصد الگوریتم های گوگل این است که به شما کمک کند در این دریای بی‌کران اطلاعات به صورت هدفمند عمل کنیم و اطلاعات مورد نیاز خود را سریع تر پیدا کنیم. مهمترین نکته درباره الگوریتم‌های گوگل بهبود یافتن این الگوریتم ها به صورت مداوم است و این یعنی شما برای دستیابی به بهترین نتایج باید اصول اصلی الگوریتم های گوکل را رعایت کنید. باید بتوانید نیازهای و رفتارهای کاربران را آنالیز و آن را درک کنید.

با تحلیل داده‌ها و بازخوردهای کاربران استراتژی های سئو خود را بازبینی و بروز کنید تا بهترین نتایج را کسب کنید. مهمترین راهبرد در این مسیر انطباق خود با این الگوریتم‌هاست شما باید سوار براین موج قدرتمند حرکت کنید نه برخلاف آن. امید است از این محتوا استفاده کافی را برده باشید.

سوالات متداول

الگوریتم‌های گوگل چیست؟

الگوریتم‌های گوگل مجموعه‌ای از قوانین و مراحل تحلیلی هستند که توسط موتور جستجوی گوگل برای ترتیب‌بندی و نمایش نتایج جستجو استفاده می‌شوند.

چرا الگوریتم‌های گوگل مهم هستند؟

الگوریتم‌های گوگل تعیین‌کننده ترتیب نمایش نتایج جستجو و جایگاه وب‌سایت‌ها در نتایج هستند، بنابراین برای بهبود دیده‌شدن وب‌سایت‌ها و جلب بازدیدکنندگان بسیار اهمیت دارند.

الگوریتم‌های گوگل چه تأثیری بر رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها دارد؟

الگوریتم‌های گوگل تعیین‌کننده ترتیب نمایش وب‌سایت‌ها در نتایج جستجو هستند. بهبود سئو و محتوا کیفی می‌تواند تاثیر مثبتی بر رتبه‌بندی داشته باشد.

چگونه می‌توانم وب‌سایت خود را برای الگوریتم‌های گوگل بهینه‌سازی کنم؟

رعایت توصیه‌های سئویی، بهبود کیفیت محتوا، ایجاد لینک‌های کیفی، بهینه‌سازی سرعت بارگذاری و توجه به تجربه کاربری، بهبود جایگاه وب‌سایت در نتایج جستجو را تسهیل می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چطور می تونم کمک کنم؟
مشاوره آنلاین