چطور طراح سایت بشم؟

یادگیری طراحی وب سایت در خانه

آدرس کوتاه این صفحه : https://darkoobedu.ir/?p=3543

توسعه سایت یکی از پردرآمدترین مشاغل در کل دنیا بوده و روزانه افراد زیادی برای یادگیری هرچه بهتر این حرفه تلاش می نمایند. از طرفی آموزش های زیادی در فضای مجازی موجود بوده که از طریق آنها می توانید به سادگی به یادگیری طراحی سایت در خانه مشغول شوید.

اما قبل از اینکه به شروع یادگیری مفاهیم اصلی و تکنیکال آموزش طراحی وب در منزل بپردازید نیاز است تا یک نقشه راه در این حوزه داشته باشید. نقشه راه به شما کمک می کند تا بدانید در راه یادگیری و آموزش طراحی وب در کجا قرار داشته و از این پس باید در چه مسیری حرکت نمایید.

در این مقاله از دارکوب بطور کلی به مراحل آموزش طراحی سایت پرداخته شده تا بتوانید هرچه راحت تر به یادگیری طراحی سایت در خانه بپردازید.

نقشه راه و مراحل یادگیری وب

تصویر فوق یک اینفوگرافیک جذاب از نقشه راه و مراحل یادگیری وب بوده که به مبتدیان کمک زیادی می نماید تا با خیالی آسوده و بدون سردرگمی در این مسیر گام بردارند. در ابتدا با دقت به نقشه راه قرار داده شده نگاه کرده و سپس آموزش های زیر را مرحله به مرحله دنبال نمایید.

توسعه وب چیست؟

برای اینکه بتوانید یک توسعه دهنده وب حرفه ای شوید، نیاز است تا در ابتدا مفاهیم اولیه را به خوبی فرا گیرید. این امر به شما کمک می کند تا با هدف کدنویسی هر قسمت از وب سایت آشنا شوید.

وب سایت ها چگونه کار می کنند؟

تمامی وب سایت های موجود در اینترنت، در حالت کلی تنها فایل هایی بوده که در سرورها ذخیره هستند. این سرور نیز به اینترنت متصل است. از این رو از طریق یک مرورگر می توانید وب سایت مورد نظر خود را در فضای اینترنت بارگیری نمایید.

هر زمان که از طریق اینترنت به جستجو می پردازید، در حقیقت داده هایی از سرور دریافت و یا ارسال می نمایید. دقت داشته باشید که تمامی آپشن ها، گزینه ها و امکانات موجود در یک وب سایت، توسط یک توسعه دهنده وب طراحی شده که شما نیز با یادگیری طراحی سایت در خانه می توانید آنها را بیاموزید.

تفاوت بین front-end و back-end چیست؟

تفاوت بین front-end و back-end چیست؟

front-end، back-end و full stack اصطلاحاتی بوده که با توجه به کاری که یک توسعه دهنده انجام می دهد، به وی نصب داده می شود.

front-end طراحی قسمتی از وب سایت ها بوده که کاربران آن را دیده و با این قسمت بیشتر تعامل دارند. این در حالی است که back-end به طراحی ناحیه ای سایت گفته می شود که از دید کاربران پنهان است اما برای اجرایی شدن یک وب سایت و برقراری آن در اینترنت لازم و ضروری است.

در نهایت full stack نیز شخصی بوده که بر طراحی هر دو قسمت وب سایت ها توانا بوده و می تواند به تنهایی یک وب سایت را راه اندازی نماید.

استفاده از ویرایشگرهای کد

در اولین قدم برای نوشتن کدها و مشاهده عملکرد کدهایی که نوشته اید، نیاز به یک ویرایشگر کد داشته تا بتواند مفاهیم کدهای نوشته شده را درک کرده و سپس آنها را اجرا نماید. ویرایشگرهای مختلفی از جمله VS Code، Atom و Vim موجود بوده که برای یادگیری طراحی سایت در خانه بسیار مفید می باشند.

اگر در این زمینه مبتدی هستید توصیه می شود که از VS Code استفاده نمایید. VS Code یک IDE و ابزاری قدرتمند و رایگان بوده که امکانات زیادی در اختیار شما قرار می دهد.

مفاهیم پایه ای front-end

مفاهیم پایه ای front-end

در قسمت front-end 3 نوع فایل باید بارگیری شود. این فایل ها از نوع HTML، CSS و JavaScript می باشند. در زیر به توضیح هر یک از این فایل ها به طور جداگانه پرداخته شده است.

HTML

HTML که مخفف HyperText Markup Language است، پایه و اساس ساخت یک وب سایت بوده که به کمک آن می توانید برچسب هایی از عناوین، تصاویر، لیست ها و پاراگراف ها بسازید؛ بنابراین پس از انتخاب یک ویرایشگر کد باید HTML را به خوبی فرا گرفته تا بتوانید یک وب سایت راه اندازی نمایید.

CSS

CSS یا Cascading Style Sheets به شما کمک کرده تا به وب سایت خود استایل داده و به زیبایی هرچه تمام تر آن را طراحی نمایید. به کمک CSS شما قادر خواهید بود تا رنگ، فونت و طرح بندی خاصی به گزینه ها و آپشن هایی که به کمک HTML ساختید، اضافه نمایید.

اگر می خواهید، وب سایتی تخصصی طراحی کرده که از لحاظ زیبایی در درجه بالایی قرار داشته باشد، باید به صورت عمیق تری CSS را فرا بگیرید.

JavaScript

JavaScript یک زبان برنامه نویسی قدرتمند بوده که امکانات زیادی در اختیار طراحان و توسعه دهندگان وب سایت ها قرار می دهد. به کمک این زبان برنامه نویسی می توانید به سادگی به ورودی های کاربران پاسخ دهید.

امکاناتی که این زبان در اختیار شما قرار می هد موجب می شود تا بتوانید یک وب سایت حرفه ای طراحی نمایید. بطور مثال می توانید برای وب سایت خود یک دکمه Back to Top قرار داده تا زمانی که کاربر به انتهای وب سایت رسید، به راحتی قادر به رفتن به ابتدای وب سایت باشد.

توسعه وب چیست؟

یکی از مواردی که برای یادگیری طراحی سایت در خانه باید به آن توجه زیادی نمایید، آموزش زبان جاوا اسکریپت است. این زبان با فریم ورک React یکی از قدرتمندترین زبان ها برای ایجاد طرح ها و آپشن های متنوع است.

ابزارها

علاوه بر 3 پایه اصلی HTML، CSS و JavaScript فرانت اند، عناصر و ابزارهای دیگری نیز موجود بوده که به توسعه فرانت اند کمک می نمایند. ابزار زیر از دیگر مواردی بوده که برای یادگیری طراحی سایت در خانه لازم و ضروری می باشند.

Package managers

Package manager ها مجموعه های نرم افزاری بوده که در گذشته توسط اشخاصی دیگر نوشته شده اند. این پکیج ها اپن سورس بوده و به عنوان پلاگین مورد استفاده قرار می گیرند از همین رو در بسیاری از پروژه ها کارآمد هستند.

به جای اینکه وقت و زمان زیادی برای نوشتن قطعه کدهای مختلف صرف کرده و از پایه و ابتدا آنها را بنویسید، از این پکیج های آماده استفاده نمایید. از جمله معروف ترین Package manager ها می توان به Yarn و npm اشاره نمود.

ساخت ابزارها

ابزارهای ساخت یا بسته های ماژول یکی دیگر از ابزارهایی بوده که برای طراحی قسمت جلویی یا front-end می توانید از آنها استفاده نمایید. از جمله این ابزارها می توان به Webpack، Gulp یا Parcel اشاره نمود. در حالت کلی این ابزارها برای پردازش فایل ها بکار برده می شوند.

اموزش طراحی وب در منزل

Gulp یکی از بسته های ماژول پرکاربرد بوده که به کمک آن می توانید از بسته های npm در جهت جمع آوری و پردازش پرونده ها استفاده نمایید. Webpack ابزار قدرتمند بعدی بوده که نسبت به Gulp امکانات و اختیارات بیشتری در اختیار شما قرار می دهد اما با این حال برای راه اندازی و اجرای ای ابزار، تنظیمات زیادی باید بررسی شوند از این رو کار با این ابزار برای مبتدیان کمی دشوار است.

اگر در حال یادگیری طراحی سایت در خانه بوده و به دنبال ابزاری هستید که کار با آن ساده باشد، بسته نرم افزاری Parcel پیشنهاد می شود. بهرحال بسته به شرایط و نیازمندی های خود می توانید از هر یک از این 3 ابزار قدرتمند استفاده نمایید.

کنترل ورژن

کنترل ورژن که به آن منبع کنترل یا کنترل نسخه نیز گفته می شود یکی از سیستم ها و ابزارهایی بوده که می تواند در هنگام طراحی فرانت اند کمک زیادی به شما نماید. در حقیقت این سیستم تمامی تغییرات شما را در خود ذخیره کرده و هر جا که متوجه شدید تغییرات درستی اعمال نکرده و خواستار برگشتن به حالت قبلی هستید، می توانید از این سیستم کمک بگیرید.

Git یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین سیستم ذخیره بوده که تمامی پرونده ها و تاریخچه های شما را در خود جای می دهد. شاید کلمه GitHub به گوشتان خورده باشد. GitHub در واقع یک شرکت میزبان آنلاین بوده که قادر است تمامی Git های شما را در خود ذخیره کرده تا در صورت لزوم بتوانید از داده های قبلی خود استفاده نمایید.

اموزش طراحی سایت

موارد اضافی front-end

برای یادگیری طراحی سایت در خانه آن هم قسمت front-end تنها آموزش موارد ذکر شده کافی نیست. هر چقدر که شما دانش خود را با استفاده از بکارگیری ابزارها و مهارت های مختلف افزایش دهید، می توانید طراحی زیباترین برای قسمت جلویی وب سایت خود انجام دهید.

Sass

اگر به یادگیری طراحی سایت در خانه مشغول بوده اما قصد آموزش مهارت های حرفه ای را دارید، توصیه می شود که حتما آموزش های Sass را دنبال نمایید. Sass یک پسوند برای CSS بوده که به امکان میدهد استایل نوشته های خود را بصری و زیبا نمایید.

با کمک Sass می توانید استایل مورد نظر خود را به چندین پرونده تقسیم کرده و برای ذخیره مدل ها و انواع رنگ ها و فونت ها متغیرهای مختلف ایجاد کرده تا در صورت لزوم دسترسی راحت تری به هر یک داشته باشد.

طراحی ریسپانسیو

شاید بارها دیده باشید که برخی از وب سایت ها در دستگاه هایی نظیر لپ تاپ به خوبی نمایش داده می شوند اما هنگامی که آنها را در دستگاه های کوچکتر نظیر تلفن های همراه بارگیری می کنید، اندازه گزینه ها و بطور کلی ساختار وب سایت بهم میریزد. دلیل این امر آن است که این وب سایت ها ریسپانسیو نیستند.

طراحی ریسپانسیو

یکی از نکات مربوط به یادگیری طراحی سایت در خانه در حالت ریسپانسیو، استفاده از اندازه های انعطاف پذیر برای عناصر مختلف سایت است. بطور مثال به جای استفاده از اندازه ثابت 400px در عرض، از یک کوئری کمک گرفته و محتوای مورد نظر را در ناحیه 50٪ عرض در دسکتاپ و 100٪ تلفن همراه تنظیم و کنترل نمایید. به این ترتیب ساختار وب سایت شما در تمامی دستگاه ها حفظ خواهد شد.

دقت داشته باشید که یک طراحی ریسپانسیو بر ترافیک و افزایش بازدید وب سایت شما بسیار موثر است.

فریم ورک های جاوا اسکریپت

فریم ورک ها زمانی بکار برده می شوند که بخواهید یک توسعه دهنده full-stack جاوا اسکریپت باشید. با کمک این چارچوب ها می توانید برنامه های مختلف را در سریعترین زمان ممکن بسازید. 3 فریم ورک اصلی جاوا اسکریپت عبارتند از React، Angular و Vue.

اولین فریم ورک جاوا اسکریپت Angular بود که توسط گوگل ایجاد شده بود اما با گذشت زمان فیسبوک React را ارائه داد که امکانات زیادی در اختیار کاربران و برنامه نویسان قرار می دهد از این رو در حال حاضر یکی از محبوب ترین فریم ورک ها محسوب می شود.

مفاهیم پایه ای Back-end

فریم ورک های جاوا اسکریپت

یکی دیگر از مهمترین مفاهیمی که در باید برای یادگیری طراحی سایت در خانه به آن توجه نمایید، Back-end می باشد. Back-end دارای 3 جز اصلی سرور، زبان برنامه نویسی سمت سرور و پایگاه داده بوده که هر 3 برای پیاده سازی یک وب سایت و قرارگیری آن در فضای اینترنت لازم و ضروری می باشند.

سرور

سرورها جز جدانشدنی هر وب سایت بوده که در آنها پرونده ها و پایگاه داده ها ذخیره و نگهداری می شوند. برخی از این سرورها قابل اجرا بر روی سیستم عامل هایی نظیر Linux یا Windows بوده و متمرکز در نظر گرفته می شوند این در حالی است که عده ای از سرورها غیر متمرکز بوده و از فروشندگان شخص ثالث برای اداره ر اهرم استفاده می نماید.

در بسیاری از مواقع که وب سایت ها ساده بوده و از زبان های سنتی سمت سرور استفاده نمی کنند، تنظیمات بدون سرور گزینه بهتری خواهد بود اما اگر زمان کافی برای یادگیری طراحی سایت در خانه داشته و قصد راه اندازی اپلیکیشن ها و برنامه های پیچیده را دارید، تنظیمات سرور گزینه بهتری خواهند بود.

زبان برنامه نویسی

زبان برنامه نویسی

هنگامی که طراحی سایت در خانه را آغاز کرده و قصد راه اندازی وب سایت خود را دارید، باید یک زبان برنامه نویسی نیز برای منطق وب سایت خود در نظر بگیرید. سعید کنید زمانی را که برای یادگیری طراحی سایت در خانه میگذرانید تنها بر روی همین موضوع صرف کرده و از زبانی کمک بگیرید که تسلط کافی بر آن دارید.

با کمک زبان های برنامه نویسی منطق مورد نظر خود را پیاده سازی کرده و با کامپایل و اجرا شدن کد شما توسط سرور، نتیجه برنامه نوشته شده به مشتری نمایش داده خواهد شد.

PHP، C#، Java، Python و Ruby از جمله زبان های برنامه نویسی پرکاربرد و محبوب بوده که برای یادگیری طراحی سایت در خانه بسیار مناسب می باشند. علاوه بر این موارد نوعی JavaScript سمت سرور به نام Node.js نیز موجود بوده که قادر به اجرای کد JavaScript بر روی سرور می باشد.

C#

یکی از زبان های برنامه نویسی که برای توسعه بازی ها و اپلیکیشن های تلفن همراه مورد استفاده قرار می گیرد، C# می باشد. این زبان به عنوان رقیب مایکروسافت برای جاوا ساخته و توسعه داده شده است.

Java

جاوا یکی از بهترین زبان ها برای یادگیری طراحی سایت در خانه بوده که در برنامه های تحت وب و اندروید مورد استفاده برنامه نویسان قرار می گیرد.

Node.js

دقت داشته باشید که Node.js یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه Node.js نوعی جاوا اسکریپت بوده که با استفاده از فریم ورک Express.js بر روی سرور اجرا می شود.

یادگیری طراحی وب سایت در خانه

PHP

PHP از دیگر زبان های برنامه نویسی تحت وب بوده که برای افرادی که مایل به یادگیری طراحی سایت در خانه هستند بسیار مناسب می باشد. این زبان برای ساخت و راه اندازی وب سایت های تجاری کوچک بسیار پرکاربرد بوده و از وردپرس نیز پشتیبانی می نماید.

Python

برای برنامه نویسان مبتدی که قصد یادگیری طراحی سایت در خانه را دارند، پایتون یکی از بهترین گزینه هاست. چرا که زبان پایتون زبانی بسیار ساده و قابل فهم بوده که در علم داده و یادگیری ماشین نیز کاربردهای زیادی دارد.

Ruby

زبان Ruby از دیگر زبان های برنامه نویسی بوده که افراد مبتدی در این حوزه از آن استقبال کرده و زبانی سرگرم کننده نامیده می شود.

پایگاه داده ها

پایگاه داده ها محلی برای ذخیره و نگهداری از داده های وب سایت بوده که به زبان SQL نوشته می شود. در این پایگاه ها، از جداول برای نگهداری از داده ها استفاده شده که با استفاده از کوئری های مختلف می توان به سادگی این داده ها را حذف و ویرایش نمود.

برای اجرای این کوئری و پایگاه داده ها بسته به سرور مورد نظر شما از Microsoft SQL Server یا MySQL استفاده می شود.

یادگیری طراحی سایت در خانه با دارکوب

یادگیری طراحی سایت در خانه با دارکوب

حال که به خوبی با اجزای مختلف یک وب سایت آشنا شده و یک نقشه راه کلی دارید، وقت آن رسیده که یادگیری طراحی سایت در خانه را آغاز نمایید. همانطور که میدانید برای یادگیری طراحی سایت در خانه منابع زیادی اعم از ویدیو، وب سایت و کتاب های آموزشی مختلفی موجود می باشد اما اگر به دنبال آموزش طراحی وب در منزل هستید، توصیه می شود که از آموزش های دارکوب استفاده نمایید.

آموزشگاه دارکوب یکی از آموزشگاه های برتر طراحی و سئو سایت بوده که برای یادگیری هرچه بهتر دانش پذیران خود پکیج های آموزشی مختلفی در اختیار علاقه مندان به این حوزه قرار می دهد.

بطور کلی اگر به دنبال یادگیری سئو سایت، دیجیتال مارکتینگ و آموزش طراحی وب در منزل به کمک مدرسان دارکوب بوده و قصد یادگیری اصولی این مفاهیم را دارید، می توانید از سه روش آموزش آنلاین، خریداری فایل های آموزشی و یا آموزش حضوری مدرسان خبره دارکوب استفاده نمایید.

در صورتی قصد یادگیری طراحی سایت در خانه را دارید، استفاده از آموزش های آنلاین و یا خریداری فایل های آموزشی و ضبط شده به شما پیشنهاد می شود. لازم به ذکر است که در هر دو روش شما قادر به برقراری ارتباط با مدرسان بوده و امکان پرسش و پاسخ برای شما عزیزان فراهم شده است.

علاوه بر این موارد پس از یادگیری دقیق تمامی آموزه ها می توانید سریعا وارد بازار کار شده و فعالیت خود را در این حوزه آغاز نمایید. شایان ذکر است که دریافت مدرک معتبر از سازمان فنی و حرفه ای کشور مهر تاییدی بر دانش شما در این حرفه می باشد.