تاثیر تجربه کاربری بر سئو چیست؟ ارتباط UX در رتبه‌بندی سایت

 • نویسنده: محسن لشکری
 • بازبینی شده توسط: محسن لشکری
 • بروزرسانی:
 • https://darkoobedu.ir/?p=8327
تاثیر تجربه کاربری بر سئو چیست؟ ارتباط UX در رتبه‌بندی سایت

همانطور که الگوریتم های موتورهای جستجو به صورت مداوم برای ارائه اطلاعات مرتبط به کاربران به روز میشوند و تغییر می کنند، نقش تجربه کاربری (UX) در رتبه بندی وب سایت ها به طور فزاینده ای مهم می شود.

تجربه کاربری یک عامل رتبه‌بندی واقعی است که برای سئو ضروری است. بنابراین، اگر می خواهید از UX به نفع خود برای سئو استفاده کنید و با تغییرات موتورهای جستجو جریمه نشوید، باید در مورد نحوه کار UX و SEO با یکدیگر بیاموزید.

در این مقاله، ما دقیقاً این کار را انجام خواهیم داد. ما تأثیر تجربه کاربری بر بهینه‌سازی موتور جستجو و نحوه استفاده از UX برای تقویت سئو وبسایت ها را بررسی خواهیم کرد.

سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو چیست؟

سئو یا بهینه‌سازی موتور جستجو به مجموعه‌ای از روش‌ها و تکنیک‌هایی اشاره دارد که به منظور بهبود موقعیت یک وب‌سایت یا صفحه وب در نتایج موتورهای جستجوی اینترنتی مانند گوگل، بینگ یا یاهو انجام می‌شود. هدف اصلی سئو افزایش ترافیک ورودی و کیفیت این ترافیک به یک وب‌سایت است.

عوامل مختلفی در سئو تأثیر دارند، از جمله استفاده از کلمات کلیدی مناسب، بهینه‌سازی ساختار و محتوای وب‌سایت، بهبود سرعت بارگذاری صفحات، ایجاد لینک های برگشتی (بک‌لینک) معتبر و ایجاد تجربه کاربری بهتر برای بازدیدکنندگان.

سئو به عنوان یکی از مهمترین استراتژی‌های بازاریابی آنلاین مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا وجود در نتایج اولیه موتورهای جستجو به وب‌سایت‌ها کمک می‌کند تا بهتر دیده شوند و به مخاطبان مورد نظرشان برسند.سئو و بهینه سازی وب سایت

رابطه بین تجربه کاربری (UX) و سئو

برای درک کامل رابطه بین UX و SEO، بهتر است ابتدا بررسی کنیم که تجربه کاربری یا UX چیست؟

تجربه کاربری (UX) به تجربه کلی یک بازدیدکننده در هنگام تعامل با یک وب سایت یا برنامه اشاره دارد. مجموعه ای از عوامل را شامل می شود، از جمله:

 • طراحی و چیدمان وب سایت
 • سهولت منوی ناوبری
 • کیفیت محتوا
 • ریسپانسیو بودن سایت
 • تصور کلی که سایت ایجاد می کند

در حالی که طراحی UX خوب بر ارائه یک تجربه رضایت بخش و یکپارچه برای کاربران تمرکز دارد، UX ضعیف می تواند منجر به ناامیدی و رها شدن شود، که به نوبه خود می تواند تأثیر منفی بر SEO داشته باشد. در واقع، UX و SEO به شدت با هم مرتبط هستند زیرا معیارهای مشترکی با یکدیگر دارند که به هر یک از آنها کمک می کند.

به عنوان مثال، یک UX مثبت می تواند منجر به تعامل بیشتر، نرخ پرش کمتر و نرخ کلیک بهتر شود، که به نوبه خود می تواند تأثیر مثبتی بر سئو داشته باشد. در مقابل، UX ضعیف می تواند بر رفتار کاربر تأثیر منفی بگذارد و منجر به رتبه بندی جستجوی پایین تر شود.

رابطه بین تجربه کاربری و سئو

اما بیایید نگاهی دقیق تر به برخی از مرتبط ترین راه های تعامل UX و SEO با یکدیگر داشته باشیم:

 • تعامل (Engagement)

  یک UX مثبت می‌تواند تعامل کاربر را افزایش دهد، زیرا کاربران احتمالاً زمان بیشتری را در وب‌سایتی می‌گذرانند که استفاده از آن آسان است، از نظر بصری جذاب است و اطلاعات مورد نیاز آنها را ارائه می‌کند.

  هنگامی که کاربران بیشتر با یک وب سایت ارتباط برقرار می کنند، همچنین تمایل بیشتری به اشتراک گذاری آن با دیگران دارند که منجر به ترافیک بیشتر و رتبه بندی جستجوی بهتر می شود.

 • نرخ پرش (Bounce rate)

  نرخ پرش یا Bounce rate بالا که زمانی اتفاق می افتد که کاربر پس از بازدید از یک صفحه وب سایت بدون هیچ تعاملی آن را ترک می کند که نشانه UX ضعیف است.

  نرخ پرش بالا می تواند منجر به رتبه بندی جستجوی پایین تر شود، زیرا موتورهای جستجو آن را به عنوان سیگنالی تعبیر می کنند که وب سایت برای کاربر مرتبط یا مفید نیست.Bounce rate

 • نرخ کلیک (Click-through rate)

  یک UX مثبت همچنین می تواند نرخ کلیک (CTR) را بهبود بخشد. نسبت کاربرانی که روی یک لینک کلیک می کنند به تعداد کل کاربرانی که یک صفحه را مشاهده می کنند را نرخ کلیک میگویند.

  CTR بالا یک سیگنال مثبت برای موتورهای جستجو است، زیرا نشان می دهد که وب سایت برای عموم مرتبط و ارزشمند است.نرخ کلیک (Click-through rate)

در نهایت، به خاطر داشته باشید که رابطه بین UX و SEO یک طرفه نیست.

در واقع، در حالی که UX می تواند تأثیر مثبتی بر سئو داشته باشد، سئو هم می تواند بر UX تأثیر بگذارد اما همیشه این تاثیر مثبت نیست و یک وب سایت بهینه شده برای موتورهای جستجو ممکن است همیشه برای تجربه کاربر بهینه نباشد.

به عنوان مثال، پر کردن کلمات کلیدی یا بهینه سازی بیش از حد یک وب سایت می تواند منجر به UX ضعیف شود و تأثیر منفی بر تعامل کاربر و به نوبه خود بر SEO داشته باشد.

بنابراین، ضروری است که بین SEO و UX تعادل ایجاد کنید، تا مطمئن شوید که محتوای شما در نهایت هم برای موتورهای جستجو و هم برای مخاطب هدف شما جذاب خواهد بود.

5 تا از بهترین روش ها برای بهینه سازی سئو و تجربه کاربری

همانطور که گفتیم، UX و SEO برای دیده شدن و موفقیت کلی کسب و کار شما بسیار مهم هستند. بنابراین در ادامه به ۵ روش برتر برای بهبود هر دوی آنها و موفقیت در دستیابی به اهداف بازاریابی خود بپردازیم:

1. سرعت و عملکرد وب سایت را بهینه کنید

سرعت و عملکرد وب سایت از جمله عواملی هستند که بیشترین تأثیر را در تجربه کاربری دارند.
وب‌سایت‌هایی که سرعت پایین دارند می‌توانند برای کاربران خسته‌کننده باشند و نرخ پرش را افزایش دهند و بر سئو تأثیر منفی بگذارند.

بنابراین، در اینجا چند روش وجود دارد که می توانید برای بهینه سازی سرعت وب سایت خود و محدود کردن خطر ناامیدی عمومی خود در نظر بگیرید:

 • از شبکه تحویل محتوا (CDN) برای کاهش زمان پاسخگویی سرور و بارگیری سریع‌تر دارایی‌های وب‌سایت استفاده کنید.
 • فشرده سازی تصاویر برای کاهش حجم فایل و بهبود زمان بارگذاری.
 • از کش مرورگر برای ذخیره فایل های وب سایت در دستگاه کاربر و افزایش سرعت بارگذاری صفحه در آینده استفاده کنید.
 • زمان پاسخگویی سرور را با ارتقای هاست، کاهش درخواست های HTTP و به حداقل رساندن بار سرور بهینه کنید.

سرعت وبسایت

2. محتوای وب سایت خود را بهینه کنید

محتوای باکیفیت، مرتبط و معتبر می‌تواند تعامل را افزایش دهد و رتبه‌بندی موتورهای جستجو را بهبود بخشد.
برای بهبود محتوای وبسایت موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • استفاده ترکیبی از متن، تصاویر و ویدیوها برای ایجاد محتوای جذاب و بصری.
 • ایجاد مطالب با کیفیت بالا و آموزنده که برای عموم ارزشمند باشد و تخصص و اقتدار شما را در صنعت مربوطه نشان می دهد.
 • اطمینان از اینکه محتوای شما ساختار خوبی دارد و به راحتی قابل خواندن است، با عناوین و زیرعنوان واضح.
 • به طور منظم نشریات خود را به روز کنید تا آنها را تازه و مرتبط نگه دارید.

3. معماری و ساختار وب سایت را بهینه کنید

معماری وب سایت شما به نحوه سازماندهی و لینک سازی داخلی صفحات به یکدیگر اشاره دارد. از نظر سئو، داشتن یک معماری خوب برای سایت تضمین می کند که گوگل به راحتی می تواند صفحه شما را پیدا کرده و اسکن کند. از دیدگاه UX/UI، به کاربران کمک می کند تا به سرعت اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنند.

طبق یک نظرسنجی Clutch 2021، 94 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که معماری وب سایت و ناوبری آسان مهمترین ویژگی های وب سایت هستند. این بدان معناست که شما قطعاً باید زمان و تلاش خود را برای ساختن وب سایتی صرف کنید که دسترسی راحتی داشته باشد. 

یکی از جنبه های معماری خوب وب سایت، عمق کلیک یا Click Depth است. این به تعداد کلیک های مورد نیاز برای رسیدن به یک صفحه خاص از صفحه اصلی اشاره دارد.

کاربران عموما ترجیح می دهند با کمترین کلیک به صفحات فرعی دسترسی داشته باشند. در حالت ایده آل، هر صفحه باید کمتر از چهار کلیک با صفحه اصلی فاصله داشته باشد.

ساختار وبسایت

بهینه سازی معماری و ناوبری سایت شامل موارد زیر است:

4. منوی ناوبری وب سایت و قابلیت استفاده از آن را بهینه کنید

یک وب سایت با ناوبری گیج کننده میتواند باعث از دست دادن کاربران شود و نرخ پرش را افزایش دهد. بنابراین، قابلیت استفاده وب سایت خود را از طریق روش های زیر بهینه کنید:

 • برای صفحات از عناوین واضح و توصیفی استفاده کنید تا کاربران بتوانند به راحتی درک کنند که هر صفحه درباره چیست.
 • از لینک های داخلی برای راهنمایی کاربران به محتوای مرتبط و درگیر نگه داشتن آنها استفاده کنید.
 • از URL های توصیفی و معنی دار استفاده کنید که درک محتوای شما را برای کاربران و موتورهای جستجو آسان می کند.
 • اطمینان حاصل کنید که فرم ها و سایر عناصر تعاملی برای استفاده و درک آسان هستند.
 • از تجزیه و تحلیل و تست کاربر برای شناسایی و حل مشکلات ناوبری و قابلیت استفاده استفاده کنید.

5. عملکرد خود را تجزیه و تحلیل کنید

تنها با تجزیه و تحلیل نتایج عملکرد خود می توانید بگویید آیا استراتژی شما نتایج مورد انتظارتان را ارائه می دهد یا خیر، و در ادامه چه کاری باید انجام دهید.

با تجزیه و تحلیل رفتار کاربر، تعامل و نرخ تبدیل، می‌توانید فرصت‌هایی را برای بهبود UX و رتبه‌بندی جستجوی خود شناسایی کنید و نتایج بهتری کسب کنید.

می‌توانید با انجام آزمایش‌ها و نظرسنجی‌های کاربران، داده‌های مرتبط را جمع‌آوری کنید تا بازخورد و بینش مستقیمی در مورد تجربه کاربری وب‌سایت خود کسب کنید.

همچنین، می‌توانید تست A/B را برای مقایسه عملکرد عناصر مختلف وب‌سایت و شناسایی هر فضایی برای بهبود اجرا کنید.

نکته کلیدی که نباید نادیده بگیرید این است که همیشه به داده ها رجوع کنید، تا مطمئن شوید که تاکتیک های شما می تواند به طور واقع بینانه منجر به رسیدن به انتظارات شما در زمینه UX و SEO شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چطور می تونم کمک کنم؟
مشاوره آنلاین