چرا react native بهترین زبان برنامه نویسی موبایل است؟

آدرس کوتاه این صفحه : https://darkoobedu.ir/?p=5236

وقتی در مورد بهترین زبان برنامه نویسی موبایل صحبت می کنیم، ممکن است نام هایی از قبیل جاوا و فلاتر در ذهن شما پدید آید؛ اما باید بگوییم که برخلاف گذشته، این بار یک زبان سطح بالا، به مراتب سبک تر و منطقی تر وارد جریان کاری توسعه دهندگان شده است که می تواند نیاز هر دو طیف برنامه نویس موبایل ios و اندروید را برآورده کند. چیزی که این روزها بیشتر اهمیت دارد زمان است.

شرکت های توسعه دهنده علاقه ای ندارند که بابت توسعه نرم افزار موبایل برای دو سیستم عامل هزینه های سنگین جداگانه پرداخت کنند و از طرفی وقتشان هم گرفته شود. در این شرایط ما ترجیح دادیم بر اساس بررسی تخصصی که در ادامه داریم، عنوان بهترین زبان برنامه نویسی موبایل را به ری اکت نیتیو دهیم.

پیش از هر چیزی اجازه دهید کمی با حضور ری اکت نیتیو و این که چرا در حال حاضر یکی از شناخته شده ترین ها، محبوب ترین ها و موفق ترین ها است صحبت کنیم.

شاید اصلا توجیه ما برای شما جذاب نبود و ترجیح دادید به سراغ زبان های دیگر بروید. اما بهتر است که حتما تیترهای اصلی را مطالعه کنید تا درک کنید چرا در حال حاضر جاوا اسکریپت تبدیل به یک زبان همه کار شده است. اجازه دهید بیشتر صحبت کنیم در مورد این که چرا حالا بهترین زبان طراحی اپلیکیشن، ری اکت نیتیو است.

 

 

مروری بر تاریخچه ری اکت نیتیو

React Native که به فارسی ری اکت نیتیو نامیده می شود یک فریم ورک محبوب، شناخته شده و جذاب برای توسعه نرم افزارهای موبایل است که توسط شرکت متا یا همان فیس بوک سابق عرضه شده و شاید یکی از بزرگ ترین و مهم ترین مزیت های این زبان توسعه این است که پشتیبانی فوق العاده قدرتمندی دارد.

در مقابل این برنامه به شما این امکان را می دهد که نرم افزارهای موبایل برای سیستم عامل ویندوز موبایل، اندروید و ios را گسترش دهید. از طرفی اگر با ری اکت آشنا باشید، به خوبی ساختار این نرم افزار را درک می کنید و خیلی زود آن را فرا می گیرید.

شاید بتوان گفت که ری اکت نیتیو در حال حاضر به عنوان بهترین زبان طراحی اپلیکیشن در موبایل قابلیت هایی شبیه به ری اکت در وب دارد. اما در مقابل یک تفاوت مهم میان این دو وجود دارد. آن هم این است که DOM ها به هیچ عنوان در حالت اجرای نرم افزارهای موبایل به صورت مجازی دستکاری نمی شوند.

در قدرتمند بودن این زبان و آینده درخشانی که دارد، همین بس که مارک زاکربرگ، یکی از موفق ترین و موثر ترین افراد در حوزه IT در مورد آن اذعان دارد که اگر زود تر توانسته بود ایده توسعه آن را بدهد، می توانست یک تجربه کار فوق العاده تر از نرم افزارهای موبایل در اختیار کاربران قرار دهد.

از طرفی در این سیستم توسعه نرم افزار از ارکان فوق العاده جذاب و از API هم کمک گرفته شده باعث می شود برنامه نویسی موبایل نسبت به دیگر زبان ها مانند جاوا حتی تا دو برابر آسان تر شود.

 

 

چرا ری اکت نیتیو بهترین زبان طراحی اپلیکیشن است؟

در این مورد عنوان های زیادی داریم که بر مبنای آن می توانیم به شما توضیح دهیم که در حال حاضر توسعه نرم افزار موبایل با ری اکت نیتیو به بهترین شکل ممکن قابل انجام است و لازم نیست به عنوان یک توسعه دهنده موبایل روی جاوا، کاتلین و… تعصب داشته باشید.

React Native چارچوبی است که به شما امکان می دهد با استفاده از جاوا اسکریپت اپلیکیشن های بومی موبایل بسازید. به طور معمول، شما باید برنامه موبایل خود را با استفاده از جاوا (برای اندروید) و Swift/Obj-C (برای iOS) که هر دو سخت و پیچیده و دردسر ساز هستند، طراحی کنید. از IDE هایی که برای این دو توسعه داده شده تا پیچیدگی هایی که در فراخوانی شی گرایی درون آنها وجود دارد موجب می شود که ری اکت برتر باشد.

ری اکت نیتیو نیاز شما به زبان های توسعه اضافه را حذف می کند. اگر قبلا جاوا اسکریپت کار کرده اید، باید حالا خوشحال ترین فرد جهان باشید. چون به راحتی می توانید ری اکت را یاد بگیرید و کار خود را برای ساخت اپلیکیشن موبایل آسان کنید.

چرا ری اکت نیتیو بهترین زبان طراحی اپ است

ری اکت یک اختراع و توسعه جدید نیست. اما از طرفی این فریم ورک چند سالی است که محبوبیت وسیعی کسب کرده و گوگل و بسیاری از شرکت ها هم از آن حمایت ویژه ای می کنند. بهترین زبان طراحی اپلیکیشن نامی برازنده این پلتفرم است.

 

 • پشتیبانی متا و فیس بوک

فیس بوک به هر حال یک رسانه مهم، بزرگ و تاثیرگذار است. نرم افزار موبایل و رابط توسعه وب این سیستم با استفاده از ری اکت نیتیو طراحی شده است.

همیشه یکی از بزرگ ترین خرده هایی که به این شرکت گرفته می شد و به حق بود، نرم افزارهای موبایل ضعیفی بود که طراحی شد. اما پس از این که ری اکت نیتیو وارد عمل شد توانست این مشکل را تا 99 درصد حل کند.

در واقع اگر تا به حال از برنامه رسمی فیس بوک در اندروید یا iOS استفاده کرده باشید، React Native را در عمل دیده اید و می دانید که در مورد چه نرم افزار کامل و قدرتمندی صحبت می کنیم. ری اکت جی اس در واقع یک زبان قدرتمند برای توسعه سایت در سمت سرور است، اما نمی توان از پتانسیل های آن برای وب اپلیکیشن و نرم افزارهای موبایل استفاده کرد.

اینجاست که فیس بوک مدام در مورد بهترین زبان طراحی اپلیکیشن صحبت می کند. مبتنی بر زبان ری اکت نیتیو، شما می توانید نرم افزارها را به راحتی با پشتیبانی و کتابخانه هایی که متا و فیس بوک در اختیار شما قرار داده اند، طراحی کنید.

وقتی یک شرکت پشتیبان یک نرم افزار می شود در واقع به خاطر بودجه ها و هزینه هایی که خودش صرف کرده است، نیز سعی می کند که به بصورت مداوم از آن حمایت کند.

 

 • چند سکویی است (اندروید و ios را یکجا کد بزنید)

مزیت مهمی که در مورد ری اکت نیتیو وجود دارد و شاید بیش از هر چیزی بتواند شما را به این زبان جذب کند، این است که می توانید با نوشتن یک کد، دو یا چند خروجی بگیرید.

در واقع بسیاری از شرکت ها ناچار می شوند که نرم افزار موبایل اندروید و ios و حتی ویندوز فون که در حال حاضر منسوخ شده است را به صورت جداگانه بنویسند. برای این کار هم هزینه ای به توسعه دهنده جاوا و هم سویفت پرداخت می کنند. در نهایت پروژه های آنها با هم هماهنگ و همسان نبوده و تازه وارد فاز جدیدی می شوند.

انتظار همه کاربران این است که پس از نقل مکان از اندروید به ios یا برعکس، بتوانند از رابط کاربری یکسان و قدرتمند نرم افزار به یک شکل استفاده کنند. در این مورد ری اکت نیتیو فوق العاده عمل کرده است. شما یک کد می نویسید و چند خروجی را برای تمامی دستگاه ها رزولوشن ها می گیرید.

این فوق العاده ترین مزیتی است که در مورد این زبان توسعه می توان به آن اشاره کرد. اگر بخواهیم امتیازاتی که این زبان دارد را رده بندی کنیم، در صدر دلایلی که ما بهترین زبان طراحی اپلیکیشن را ری اکت نیتیو می دانیم، چند سکویی بودن آن قرار می گیرد. در بیان ویژگی های بهترین زبان طراحی اپلیکیشن، این مورد جز مهم ترین هاست.

 

 

 • بهترین ها با ری اکت نیتیو ساخته شده اند

اگر سری به استورهای بزرگ نرم افزار موبایل مانند گوگل پلی، اپ استور حتی در بین نمونه های ایرانی کافه بازار و مایکت بزنید. شما با ترندترین نرم افزارهای دنیا مواجه می شوید که در ساخت آنها از بهترین زبان طراحی اپلیکیشن یعنی ری اکت نیتیو استفاده شده است.

اینستاگرام، تیک تاک و فیس بوک مسنجر و البته نرم افزار فیس بوک و در مورد شرکت های خارجی اوبر و AirBNB از جمله گزینه هایی هستند که می توانند این ادعا را ثابت کنند. برنامه نویسی با استفاده از ری اکت نیتیو به شما اجازه می دهد که بدون محدودیت پیش بروید، کد بزنید و قدرت را به رخ بکشید. از طرفی همه چیز در دست شماست.

در حال حاضر اینستاگرام بیش از یک میلیارد دانلود فعال را صرفا برای یک سیستم عامل تجربه کرده است و پس از آن، نرم افزارهای دیگر با اختلاف زیاد حضور دارند. البته حتی شرکت های نتفلیکس، وایبر، فیس بوک مسنجر، شاپی، اوبر، کلاب فکتوری و مایکروسافت نیز از این سیستم اپلیکیشن بهره گرفته اند.

همین طور احتمالا برای شما جالب خواهد بود که بدانید این آمار زمانی که برنامه‌های برتر در اپ استور و فروشگاه Google Play را در نظر می‌گیرید، گویاتر و قابل لمس تر است. در میان 500 برنامه برتر در ایالات متحده، 14.85٪ از برنامه های نصب شده با React Native ساخته شده اند. بهترین زبان طراحی اپلیکیشن قادر است بهترین برنامه های سرور و تحت شبکه و اینترنت را خلق کند.

 

 • قابل اعتماد و بهینه است

فیس بوک قبل از هر چیز React Native را برای ایجاد یک برنامه موبایل برای پورتال اجتماعی خود ساخته است. به احتمال زیاد، شما از طریق اپلیکیشن موبایل فیس بوک، مسنجر آن را اینستاگرام استفاده کرده اید.

اگرچه اینستاگرام نواقصی دارد، اما لازم به ذکر است که این نرم افزار در حال حاضر در تمام دنیا اجرا می شود و به طور کلی بسیار سنگین است. کافی است برای درک بهتر این موضوع سری به آمارهایی که در مورد این شبکه اجتماعی ذکر می شود بزنید.

اگرچه فیس بوک نخست علاقه ای نداشت که آن را گسترش دهد و حتی برای عموم مردم قابل استفاده کند. اما از آنجایی که React Native منبع باز شد، شرکت‌های بیشتری تصمیم گرفتند روی آن سرمایه گذاری های ویژه انجام داده و اپلیکیشن های موبایل خود را با استفاده از آن بسازند.

برنامه های محبوب React Native در حال حاضر شامل لیست ترندها و برترین های زیر می شود. در واقع اگر یک توسعه دهنده موبایل هستید که به این زبان برنامه نویسی مسلط شده اید و می خواهید کارفرما را راضی کنید که از ری اکت نیتیو استفاده کند، کافی است که نام نرم افزار های زیر را ذکر کنید و یک رفرنس مرجع که نشان می دهد بهترین زبان برنامه نویسی موبایل ری اکت است به او بدهید.

 1. فیس بوک
 2. اینستاگرام
 3. اسکایپ
 4. تسلا
 5. والمارت
 6. Discord
 7. بلومبرگ

بهترین زبان برنامه نویسی موبایل زبانی است که سرعت عمل شما را بالاتر ببرد و مدام درگیر هزینه و پرداخت اقساط توسعه نرم افزار به برنامه نویس ها نباشید.


 

 • یک پایگاه داده برای دو سیستم عامل

با React Native، یک پایگاه ایجاد می‌کنید که هم در اندروید و هم در iOS کار می‌کند. و نه تنها “کار می کند” بلکه در کدهای جاوا و سوئیفت بومی کامپایل می شود. به طور خاص، React Native پلی بین مؤلفه های رابط کاربری وب و توسعه نرم افزار موبایل است.

یعنی شما می توانید به راحتی روی نرم افزار موبایل سایت خود داده های مربوط به وب سایت را همسان سازی کنید. این قابلیت مناسب کسانی است که فروشگاه اینترنتی تاسیس کرده اند و می خواهند به صورت همزمان، دیتابیس را بروز کنند. قابلیتی فوق العاده در این زبان وجود دارد که آن را تبدیل به بهترین زبان طراحی اپلیکیشن کرده است.

 

 • از زبانی که قبلا یاد گرفتید استفاده می کنید

اگر توسعه دهنده وب هستید به طبع جاوا اسکریپت بلدید. از طرفی اگر هنوز هیچ زبانی یاد نگرفته اید، باید بدانید که در حال حاضر جاوا اسکریپت 66 درصد از بازار را در اختیار خود گرفته است، در زمینه طراحی وب سایت، نرم افزار و اپلیکیشن موبایل بهترین گزینه است. در واقع طراحان سایت برای بک اند می توانند به ری اکت و برای فرانت اند هم می توانند از فریم ورک ها و کتابخانه های جاوا اسکریپت استفاده کنند.

در صورتی که طراح وب سایت بوده یا جاوا اسکریپت بلد هستید، کارتان تا 70 درصد نسبت به باقی افراد آسان تر است. حتی اگر توسعه‌دهنده فرانت‌اند شما هرگز از React Native استفاده نکرده باشد، با مقداری خودآموزی می‌تواند خیلی سریع نرم افزار موبایل را بنویسد. و اگر اصلا جاوااسکریپت بلد نیستید و تا به حال با این زبان همه کاره کار نکرده اید، روی لینک زیر کلیک کنید.

 

 

 • همیشه در حال رشد و گسترش است

React Native در حال توسعه فعال است. هم فیسبوک و هم جامعه عظیم علاقه مند به این پلتفرم از آن حمایت های ویژه ای می کنند. در واقع مایکروسافت هم متوجه این رشد صعودی شده و حتی برای توسعه نرم افزارهای موبایل خود به آن روی آورده است. ری اکت نیتیو مدام در حال بروزرسانی است و در مورد مشکلاتی که ممکن است در آن به وجود بیاید راه حل های زیادی ابداع شده است.

بهترین زبان برنامه نویسی موبایل صرفا سیستمی نیست که مدام در مورد آن در دانشگاه ها صحبت می شود. بلکه ایده این است که توسعه دهندگان بیشتری با استفاده از آن نرم افزار طراحی کنند. شاید به همین دلیل است که ما بر اساس تجربیات می گوییم که بهترین زبان برنامه نویسی موبایل ری اکت نیتیو است.

 

 • IDE های قدرتمندی دارد

برای برنامه نویسی به این زبان شما می توانید از IDE ها و نرم افزارهای قدرتمند روی سیستم عامل ویندوز، لینوکس و مکینتاش استفاده کنید. از جمله محبوب ترین و برترین ها در این حوزه اتم، ویژوال استودیو کد و ساب لایم تکست خواهد بود.

شما می توانید تمامی این نرم افزارها را برای تمام سیستم عامل ها به راحتی دانلود و اولین کد خود را بنویسید. بر خلاف دیگر زبان ها خروجی گرفتن و بررسی کدی که نوشته اید نیز فوق العاده در این حالت آسان است.

از یک روی دیگر برنامه ها حجم زیادی ندارند و می توانید از حالت پیش بینی کد به صورت هوشمند هم در تمامی مواردی که در بالا به آنها اشاره کردیم، استفاده کنید. در بیان توضیحات در مورد بهترین زبان برنامه نویسی موبایل، لازم است به این موضوع اشاره کنیم که شما می توانید با استفاده از این زبان حتی در ضعیف ترین سیستم ها کد بزنید.

 

 • امکان استفاده از افزونه های شخص ثالث

شما می توانید با استفاده از بهترین زبان برنامه نویسی موبایل یعنی ری اکت نیتیو (بر اساس آمار رسمی) از افزونه های قدرتمند و کتابخانه های حرفه ای استفاده کنید و سرعت کد زدن خود را حتی در مورد پروژه های بزرگ سه برابر کنید.

React Native همچنین به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی افزونه‌ها و APIهای شخص ثالث، از جمله نقشه‌ها و سیستم‌های پرداخت را در نرم افزار خود فراخوانی کنید. این در نوع خودش یک قابلیت فوق العاده عالی است.

 

 • سطح ایمنی بالا در برنامه نویسی سرور

در صورتی که برنامه شما آنلاین است و به صورت گسترده در دنیا استفاده می شود مطمئن باشید که حملاتی به آن انجام خواهد شد. با بهره گیری از ری اکت نیتیو این مشکل تا 99 درصد حل می شود. چون ری اکت داده ها را به صورت ایمن جابجا می کند و فراخوانی آن از پایگاه داده فوق العاده پیچیده است.

 

جمع بندی

در معرفی و آشنایی با بهترین زبان طراحی اپلیکیشن، لازم دانستیم توضیحاتی در این مورد ارائه دهیم که در حال حاضر، ری اکت نیتیو چرا گزینه ای ایده آل برای طراحی اپلیکیشن های ویندوز فون، اندروید و ios است.

در این مورد به مهم ترین ارکانی که ری اکت نیتیو را بهترین می کند، اشاره کردیم. اگر مایل هستید که تبدیل به یک توسعه دهنده نرم افزار موبایل با چهار دست (امکان کد زدن برای دو سیستم عامل) شوید، بهترین گزینه ای که می توانیم به شما معرفی کنیم ری اکت نیتیو خواهد بود.

ما در دارکوب پکیج آموزش React Native (تقریبا 9 ساعته) آماده کرده ایم. این آموزش از صفر شروع می شود و تا انتها تمامی مباحث مربوط به ری اکت نیتیو را پوشش می دهد. پس از مشاهده آن تنها نیاز دارید که تمرین کنید تا در آن حرفه ای شوید.

 

ثبت نام رایگان دانشجو مهمان