آشنایی با زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

آدرس کوتاه این صفحه : https://darkoobedu.ir/?p=433

جاوا اسکریپت چیست ؟
جاوااسکریپت یک زبان برنامه نویسی سطح بالا ، پویا مبتنی بر شی ، وابستگی کم به نوع ، چند رویه و تفسیری است

که در کنار html و css جاوااسکریپت یکی از سه هسته صفحات دنیا وب می باشد ، که امکان ایجاد محتوایی با به روزرسانی پویا ، کنترل چند رسانه ای ، متحرک سازی تصاویر و ساخت اجزا صفحات وب را بررسی کنیم.

به وسیله امکانات زبان html می توان انواع صفحات وب را با کلیه اجزای مورد نیاز از قبیل نوشته ها، جداول، تصویر ها و کنترل فرم ها و … ایجاد کرد ولی پاسخ به رویداد های برنامه و عملکرد کاربر و … را نمی توان انجام داد به همین دلیل باید از یک زبان برنامه نویسی در صفحات وب استفاده کرد.
java script یک زبان برنامه نویسی اسکریپتی است که اولین بار توسط شرکت netscape communicator، عرضه کننده مرورگر معروف netscape ارائه شد و امروزه متداول ترین زبان برنامه نویسی صفحات وب می باشد.
زبان جاوا اسکریپت با زبان جاوا خیلی فرق دارد و هیچ ارتباطی نسبت به یکدیگر ندارند، هرچند ساختار این زبان به ++C و جاوا شباهت دارد که این امر برای یادگیری آسان در نظر گرفته شده است از همین رو دستورات متدوال مانند for ، if ، while و … در این زبان هم یافت می گردد.
جاوا اسکریپت روی یک صفحه وب چه کارهایی انجام میدهد ؟
در این بخش به اختصار بررسی می کنیم که وقتی یک صفحه وب روی مرورگر شما بارگذاری می شود، در عمل چه اتفاقاتی رخ میدهد. زمانی که یک صفحه وب را در مرورگر خود بارگذاری می کنیم در واقع کد آن که شامل css , html و جاوا اسکریپت است را درون یک محیط اجرایی که برگه مرورگر است اجرا می کنیم. این وضعیت شبیه کارخانه ای است که مواد خام ( کد ) وارد آن شده و محصول ( صفحه وب ) از آن خارج می شود. کد جاوا اسکریپت پس از این که در html و css مونتاژ شدند و کنار هم در صفحه وب قرار گرفتند، از سوی موتور جاوا اسکریپت مرورگر اجرا می شود.
بدین ترتیب تضمین می شود که وقتی کد جاوا اسکریپت شروع به اجرا می کند ، قبلا ساختار و سبک صفحه بارگذاری شده است.
این وضعیت مناسبی است زیرا استفاده رایج جاوا اسکریپت برای اصلاح دینامیک کدهای html و css جهت به روزرسانی رابط کاربر از طریق AP مدل شیء گرایی سند است. اگر جاوا اسکریپت پیش از html و css بارگذاری شده و تلاش شود اجرا گردد، در این صورت خطاهایی رخ می دهد.
امنیت مرورگر چیست ؟
هر برگه یک محیط مجزا برای اجرا کد است . این محیط ها به نام (( محیط های اجرا )) نامیده می شود. این بدان معنی میباشد که در اغلب موارد کدی که در یک برگه اجرا می شود کاملا مستقل است و این کد نمی تواند در کد برگه دیگر مرورگر یا وب سایت دیگر تغییر ایجاد کند. این یک معیار امنیتی خوب است و اگر چنین امکانی وجود نداشت، می توانستند کدی بنویسند که اطلاعات را از وب سایت های دیگر سرقت کنند و یا کارهای دیگر انجام دهند.
جاوااسکریپت کجا استفاده می شود ؟
جاوااسکریپت عمدتاً برای برنامه های مبتنی بر وب و مرورگرهای وب مورد استفاده قرار می گیرد. اما جاوااسکریپت نیز فراتر از وب در نرم افزار، سرورها و کنترل های سخت افزاری استفاده می شود. در ادامه برخی از مواردی که جاوااسکریپت در آنها پر کاربرد هستند را نام می بریم:

 1. اضافه کردن رفتار تعاملی به صفحات وب :
  جاوااسکریپت به کاربران اجازه می دهد تا با صفحات وب ارتباط برقرار کنند . تقریبا هیچ محدودیتی برای چیزهایی که میتوانید با جاوااسکریپت در یک صفحه وب انجام دهید وجود ندارد. در ادامه به چندی از این قابلیت ها می پردازیم:
  • نمایش یا پنهان کردن اطلاعات بیشتر با یک دکمه
  • تغییر رنگ یک دکمه زمانی که ماوس روی آن قرار می گیرد
  • نمایش اسلاید تصاویر در صفحه اصلی وب
  • زوم کردن بر روی عکس
  • نمایش تایمر یا شمارش معکوس در وب سایت
  • پخش فایل صوتی و تصویری در یک صفحه وب
  • نمایش انیمیشن ها
 2. ایجاد برنامه های وب و موبایل
  توسعه دهندگان می توانند از فریم ورک های مختلف جاوا اسکریپت برای توسعه و ساخت برنامه های وب و موبایل استفاده کنند. فریم ورک های جاوااسکریپت مجموعه ای از کتابخانه های جاوا اسکریپت هستند که قابلیت نوشتن کد از قبل را به توسعه دهندگان برای استفاده از ویژگی های برنامه نویسی روزمره ارائه می دهند. به معنا واقعی کلمه فریم ورک برای ساختن وب سایت ها یا برنامه کاربرد دارند .
  فریم ورک های محبوب جاوااسکریپت Angular ، React و Vue می باشند. بسیاری از شرکت ها از Node.js که یک محیط run time جاوااسکریپت بر روی موتور V8 گوگل کروم می باشد استفاده می کنند . چند نمونه از مثال های مشهور آن Uber و PayPal ، Linkedln ، Netflix می باشد .
 3. ساخت وب سرور ها و توسعه برنامه های کاربردی سرور
  فراتر از وب سایت ها و برنامه های کاربردی، توسعه دهندگان همچنین می توانند از جاوا اسکریپت برای ساخت وب سرورهای ساده و توسعه زیر ساخت های back-end توسط Node.js استفاده کنند.
 4. توسعه بازی
  شما همچنین می توانید از جاوااسکریپت برای ایجاد بازی های مرورگر استفاده کنید. این ها یک راه عالی برای تمرین مهارت های برنامه نویسان مبتدی می باشد.
 5. ابزارها و کتابخانه های معروف جاوااسکریپت
  یکی از مزیای جاوااسکریپت ، فریم ورک ها و کتابخانه هایی است که بر پایه این زبان شکل گرفته اند . کتابخانه هر زبان برنامه نویسی ، در واقع مجموعه ای از دستورات آن زبان است که در قالب خلاصه و آماده برای استفاده قرار می گیرد . یکی از مشهورترین و نام آشناترین کتابخانه های جاوااسکریپت Jquery است . جی کوئری در واقع مجموعه ای از دستورات پیچیده جاوااسکریپت است که به صورت بسیار ساده و اسان در اختیار همه قرار دارد . برای مثال یکی از مزیت های جی کوئری این است که برای یک کار اگر باید ده خط کد جاوااسکریپت بنویسید، با استفاده از یک متد یک خطی جی کوئری می توانید همان کار را با کیفیت و دقت بالا انجام دهید .
  برای اینکه بیشتر از پیش به یادگیری جاوا اسکریپت علاقمند شوید ، میخواهیم به شما بگوییم که این روز ها جاوااسکریپت ، تنها یک زبان برنامه نویسی برای طراحی سایت و افزودن مقداری انیمیشن و حرکت و منطق به وب سایت ها نیست . فریم ورک ها و ابزارهای بسیار زیادی با کمک این زبان توسعه داده شده اند که با کمک آن ها می توان از اپلیکشن های موبایل گرفته تا سیستم ها پیچیده را پیاده سازی کرد . ابزارهایی مثل React JS شرکت فیس بوک یا Angular JS شرکت گوگل از جمله ی این ابزار ها هستند . همچنین با روی کار آمدن NodeJS امکان اجرای کد های جاوا اسکریپت به عنوان زبان سمت سرور نیز فراهم شده است .