دستمزد طراح وب سایت چقدر است؟

به دلیل افزایش روز افزون تقاضا برای طراحی سایت، بازار کار این شغل بیش از پیش رونق پیدا کرده است. به عنوان یک طراح سایت حرفه ای شما می توانید، سفارشات بسیار زیادی دریافت کنید و درآمد خوبی از این کار داشته باشید. اگر می خواهید به طراحی سایت به عنوان مسیر شغلی آینده تان نگاه کنید، باید بدانید عوامل مختلفی می تواند بر میزان دستمزد طراح وب سایت تأثیر بگذارد که ما می خواهیم در این مقاله بیشتر در مورد آنها توضیح دهیم.

فاکتورهای مؤثر بر دستمزد طراح وب سایت

مانند هر شغل آزادی، دستمزد طراحی وب سایت نیز مقدار مشخصی نیست و تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد و شما می توانید با کنترل این گزینه ها درآمد خود را افزایش دهید. بعضی از مهم ترین عواملی که بر حقوق طراح وب سایت تأثیر می گذارند به شرح زیر است:

نوع اِشتغال

یکی از مزایای شغل طراحی سایت این است موقعیت های کاری متنوعی در اختیار شما قرار می دهد. شما هم می توانید در یک شرکت استخدام شوید و هم می توانید برای خودتان یا به صورت فریلنسر کار کنید. هر کدام از این شرایط می تواند تأثیر زیادی بر حقوق شما بگذارد.

به عنوان مثال اگر در یک شرکت استخدام شوید، حقوق ثابتی خواهید داشت و اگر بخواهید یک فریلنسر باشید و کارها را به صورت پروژه ای انجام دهید، میزان حقوق شما به میزان فعالیت خودتان بستگی خواهد داشت. اما بین روش استخدامی و دورکاری، در کدامیک درآمد طراح سایت بیشتر است؟

تحقیقات نشان می دهد که دستمزد طراح وبسایت دورکار به صورت ماهانه، کمتر از یک کارمند ثابت است (با این حال نرخ ساعتی دریافت آنها بیشتر است که در ادامه توضیح می دهیم چرا). در بیشتر مواقع شرکت های طراحی سایت از بازاریابی های قدرتمندی استفاده می کنند و از این رو مشتری های بیشتری نسبت به یک فریلنسر دارند.

سطح حرفه ای بودن

عامل بعدی در تعیین دستمزد طراحی وب سایت، کیفیتِ کاری است که ارائه می دهند. چه به صورت فردی باشید یا به صورت گروهی، کیفیت کار شما تعیین می کند که چه تعداد پروژه دریافت خواهید کرد. هر چه کیفیت کار شما بیشتر، حقوق دریافتی شما نیز بیشتر خواهد بود.

ارائه ی کار با کیفیت باعث جذب مشتریان بیشتر می شود. بنابراین اگر در ابتدای کار قرار دارید و هنوز مهارت های کافی را بدست نیاورده اید، نباید توقع حقوق بالایی داشته باشید یا فکر کنید که بازار کار طراحی سایت قرار است همیشه همینطور باشد. با پیشرفت مهارت های شما، شرایطتان نیز تغییر خواهد کرد.

دستمزد طراح وب سایت چقدر است؟

حرفه ای شدن تحت تأثیر دو عامل مختلف است:

 1. آموزش هایی که دریافت می کنید می تواند نقش تعیین کننده ای داشته باشد. آموزش غیرکاربردی از شما یک طراح ضعیف می سازد و در نتیجه نباید توقع دریافت پروژه ها و متعاقباً حقوق بالایی داشته باشید.
 2. مقدار تمرینی که انجام می دهید نیز بسیار مهم است. ممکن است شما بهترین آموزش ها را دریافت کنید اما نتوانید در کارتان مهارت کافی را بدست آورید. این بدین خاطر است که تمرین کافی نداشته اید و در موقعیت های طراحی زیادی قرار نگرفته اید.

اما نگران نباشید، این مشکل به مرور زمان برطرف می شود و شما رفته رفته به مهارت کافی دست پیدا می کنید. شاید برای این موضوع مجبور شوید چند ماه یا سال اول، مبلغ کمتری نسبت به حقوق طراح وب سایت حرفه ای دریافت کنید. اما به آن به چشم موقعیتی برای تمرین و رشد نگاه کنید.

به طور کلی از نظر سطح مهارت، طراحان سایت را به سه گروه مختلف تقسیم می کنند:

 • گروه مبتدی:

طراحان وب سایت سطح مبتدی، طراحانی هستند که کمتر از سه سال تجربه ی کاری دارند و تازه در ابتدای فعالیت خود هستند. آن ها طراحی وب سایت را به صورت تئوری بلدند، اما ممکن است هنوز درک کاملی از تکنیک های پیشرفته ی طراحی و توسعه ی سایت نداشته باشند.

آن ها می توانند به آرامی وارد چرخه ی کاری یک گروه طراحی سایت شوند و به جای اینکه بخواهند کل یک پروژه را به تنهایی انجام دهند، وظایف کوچکتر به آنها محول می شود تا بتوانند به مهارت کافی دست پیدا کنند.

 • گروه متوسط

طراحان سایت سطح متوسط به طور معمول بین سه تا ده سال تجربه دارند. این طراحان در زمینه ی طراحی رابط کاربری، رعایت استانداردهای وب و کد نویسی مهارت خوبی کسب کرده اند و می توانند یک وب سایت را همانطور که از آنها خواسته شده است طراحی کنند.

طراحان وب در سطح متوسط می توانند به طور مستقل پروژه ها را مدیریت کنند و همچنین ممکن است مسئولیت آموزش و نظارت بر افراد هم سطح خود را نیز به عهده بگیرند.

طراحان سایت در سطح متوسط

 • طراحان حرفه ای

طراحان ارشد سایت به بالاترین سطح تجربه ای رسیده اند که یک طراح وب می تواند بدست آورد. بیشتر طراحان سایت بعد از رسیدن به این نقطه تصمیم می گیرند مدیر بخش طراحی یا شاخه ی خاصی باشند. آن ها بیش از 10 سال در زمینه ی طراحی سایت کار کرده اند از این رو تجربه ی گسترده ای در زمینه ی طراحی وب دارند و برای مدیریت مشاغل بسیار مهم -که نیاز به مراقبت بیشتری دارند- فوق العاده هستند.

آن ها بیشتر مسئول مدیریت بخش طراحی (اعضای تیم، فرایندها و حتی برنامه های آنها) و همچنین به عنوان رابط بین بخش طراحی و مشتریان فعالیت می کنند. حقوق طراح وب سایت در سطح حرفه ای از دیگران بسیار بیشتر است.

موقعیت

دستمزد طراح سایت در کشورهای مختلف فرق دارد. این بدین خاطر نیست که یک کشور به این شغل اهمیت بیشتر یا کمتری می دهد، بلکه به طور کلی تعیین دستمزد طراحی وب سایت، تحت تأثیر سایر هزینه های زندگی و شدت تقاضا برای طراحی در آن کشور است. جدول زیر یک مقایسه ی قیمتی بین دستمزد طراح وبسایت در سطوح مختلف مهارتی و در کشورهای مختلف را نشان می دهد:

# کشور سطح مبتدی سطح متوسط سطح حرفه ای
1

استرالیا

$72,621

$101,378

$125,408

2

آرژانتین

$ 573.630

$ 777.118

$ 990.592

3

برزیل

R$65.543

R$90.933

R$113.186

4

کانادا

$60,915

$85,175

$105,193

5

چین

¥149,897

¥207,360

¥258,855

6

فرانسه

38 409 €

53 737 €

66 328 €

7

هند

₹5,32,536

₹7,33,308

₹9,19,628

همانطور که می بینید در هر کشوری دستمزد طراح وبسایت متفاوت است و با افزایش سطح مهارت، حقوق دریافتی نیز افزایش می یابد. با این حال باید دو نکته را در مورد جدول بالا در نظر داشته باشید، اولاً اعداد این جدول، میانگین هستند و شما نباید انتظار داشته باشید که دقیقاً همین اعداد را دریافت کنید.

دوماً نه تنها دستمزد طراحی وب سایت در کشورهای مختلف با هم متفاوت است بلکه در بخش های مختلف یک کشور نیز با هم تفاوت دارد. مثلاً حقوق طراح وب سایت در شهر دهلی هند با حقوق یک طراح در همان سطح مهارت در شهرهای کوچکتر هند، تفاوت زیادی خواهد داشت.

تخصص

تخصص های مختلفی در بخش طراحی سایت وجود دارد که بر میزان درآمد طراح سایت تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، تخصص هایی مانند طراحی گرافیست، طراحی رابط کاربری، توسعه، برنامه نویسی و… وجود دارد. بسته به این که در کدامیک از این بخش ها تخصص داشته باشید، می توانید انتظار دستمزد مشخص را داشته باشید. به عنوان مثال جدول زیر را در نظر بگیرید:

# سایت تعیین حقوق طراح رابط کاربری طراح تجربه ی کاربری
1

Indeed

85,314 دلار

101,842 دلار

2

PayScale

64,523 دلار

74,983 دلار

3

ZipRecruiter

89,780 دلار

98,816 دلار

همانطور که در این جدول می بینید، دستمزد طراح وبسایت در بخش تجربه ی کاربری به مراتب بیشتر از بخش رابط کاربری است. این بدین معنا است که برای صاحبان سایت، این مهم تر است که کاربری که وارد سایتشان می شود تجربه ی خوبی داشته باشد یا خرید خوبی انجام دهد و… در نتیجه حاضرند هزینه ی بیشتری برای آن پرداخت کنند.

مهارت های عمومی طراحی سایت

مهارت های عمومی

فقط مهارت های شغلی نیستند که بر میزان دستمزد طراح وب سایت تأثیر می گذارد بلکه مهارت های فردی او نیز به میزان بسیار زیادی تأثیر گذار است. شغل طراحی سایت یک شغل اجتماعی است و شما باید بتوانید با افراد زیادی در ارتباط باشید، باید جلسات مشاوره ای با مشتریان بگذارید و بتوانید به درستی با آنها مذاکره کنید.

به هر میزان که مهارت های اجتماعی بهتری داشته باشید، پروژه های بیشتری می توانید بگیرید و در نتیجه درآمد بیشتری خواهید داشت.

دستمزد طراحان سایت در سراسر دنیا

اگرچه فاکتورهای بالا در تعیین دستمزد طراح وبسایت بسیار تعیین کننده هستند، اما شاید بد نباشد نگاهی به دستمزد طراحان سایت در معروف ترین سایت های کاریابی بیاندازید. این اطلاعات به شما کمک می کند که بدانید وقتی شرکت خود را تأسیس کردید و در کارتان حرفه ای شدید، می توانید انتظار چه حقوقی را داشته باشید.

همچنین می توانید درآمد این شغل را با ​​حقوق سایر مشاغل مورد علاقه ی خود مقایسه کنید و ببینید کدام یک از آنها آینده ی مالی بهتری برای شما خواهند داشت.

براساس معتبرترین سایت های دنیا، دستمزد طراح سایت به صورت زیر می باشد:

 • Glassdoor: 53 هزار دلار در سال، با کمترین حقوق 38 هزار دلار و بالاترین حقوق 74 هزار دلار.
 • Payscale: 51 هزار دلار در سال، با کمترین حقوق 35 هزار دلار و بالاترین حقوق 74 هزار دلار.
 • Ziprecruiter: 60 هزار دلار در سال، با کمترین حقوق 21 هزار دلار و بالاترین حقوق 114 هزار دلار.
 • com: 65 هزار دلار در سال، با کمترین حقوق 50 هزار دلار و بالاترین حقوق 77 هزار دلار.

با یک جمع بندی از اطلاعات زیر می توانید ببینید که متوسط حقوق طراح وب سایت حدود 57 هزار دلار در سال است. نتیجه ی ارائه شده در این سایت ها، مجموعه ای از حقوق گزارش شده توسط طراحان سراسر جهان است. این اطلاعات به اندازه ی داده های جمع آوری شده توسط دولت رسمی نیست، اما می توانید با در نظر گرفتن درصدی خطا، آن ها را بپذیرید.

اگر می خواهید بدانید دستمزد طراح سایت در ایران به چه صورت است توجه شما را به آمار سایت ای استخدام جلب می کنیم. بر اساس گزارش این سایت، حقوق طراح وب سایت بسته به تخصص یا میزان سابقه و مهارت، بین 3 تا 10 میلیون تومان در ماه است.

روش های محاسبه ی دستمزد طراح وب سایت

دو روش کلی برای محاسبه ی دستمزد طراح سایت وجود دارد:

 • روش ساعتی: که بعد از پایان پروژه، تعداد ساعت هایی که روی پروژه کار شده است محاسبه و براساس آن دستمزد طراح وب سایت محاسبه می شود.
 • روش نرخ ثابت: که از همان ابتدای پروژه یک قیمت ثابت به مشتری اعلام می شود که تغییر هم نخواهد کرد.

به عنوان یک طراح باید بدانید در هر کدام از این دو روش، دستمزد خود را به چه صورت محاسبه کنید.

روش ساعتی

حداقل درآمد طراح سایت به صورت ساعتی حدود 18 هزار تومان است و به هر میزان که مهارت های شما بیشتر شود، این میزان نیز افزایش می یابد و حتی به ساعتی 100 هزار تومان نیز می رسد. به طور معمول فریلنسرها نرخ ساعتی بیشتری نسبت به طراحان شرکتی دریافت می کنند.

آن ها مانند کارمندان استخدامی، بیمه ی درمانی و مزایا ندارند؛ همچنین امنیت شغلی بسیار کمتری نسبت به کارمندان شرکتی دارند. آن ها از قراردادی به قرارداد دیگر می روند؛ در نتیجه مجبورند با تعیین نرخ بالاتر، عدم تعهد طولانی مدت مشتریان را جبران کنند.

روش ثابت

مشتریان عاشق پرداخت هزینه های ثابت هستند زیرا دقیقاً می توانند بفهمند که باید چه مبلغی را برای طراحی سایت خود در نظر بگیرند. اما متاسفانه مطابق با گزارش سایت CSS-Tricks، طراحان و به ویژه فریلنسرها از نرخ های ثابت متنفراند، زیرا قبل از شروع کار هرگز نمی توانند صد درصد مطمئن باشند که یک پروژه چه مدت طول می کشد، خصوصاً اگر مشتری درخواستِ تغییرات بی پایان داشته باشد.

با این حال باز هم می توانید کاری کنید که هم بتوانید نرخ ثابت به مشتری ارائه دهید و هم خودتان متضرر نشوید. در ابتدا یک لیست قیمت برای خود تهیه کنید که در آن به صورت جداگانه هزینه ی خدمات مختلف را محاسبه کرده و نوشته باشید.

بعد از مراجعه ی مشتری و قبل از اعلام قیمت، براساس همان لیست سؤالات جامعی از او بپرسید تا مطمئن شوید که بودجه و نیازهای پروژه را کاملاً درک کرده اید. در نهایت با توجه به جواب های داده شده و لیست آماده ی خود، می توانید نرخ ثابت کار را به مشتری ارائه دهید.

روش های محاسبه ی دستمزد طراح وب سایت

نکته ی مهم در مورد این لیست قیمتی این است که هزینه ها را منطقی و بر اساس دشواری و زمانی که هر بخش نیاز دارد تعیین کنید. در ادامه یک لیستِ قیمتِ فرضی ارائه شده است:

 • راه اندازی: 160 دلار
 • طراحی و ساخت: 5000 دلار
 • ایجاد محتوا: 500 دلار
 • آموزش مشتری: 600 دلار
 • نگهداری: 500
 • کل: 6،760 دلار

مقایسه ی درآمد طراح استخدامی و فریلنسرها

متاسفانه یکی از مشکلات کار فریلنسری، این است که میزان دستمزد طراح وب سایت تحت شرایط خاص تغییر می کند و چون حقوق خود را پروژه ای دریافت می کنند، نمی توانند حقوق ماهانه ی خود را برآورد کنند. برخی از دلایلی که باعث نوسانات دستمزد یک فریلنسر می شود به شرح زیراند:

 • دریافت گهگاه پروژه های خانگی: متاسفانه یک فریلنسر مجبور می شود گهگاهی برای دوستان و آشنایانش کار کند و ناخودآگاه مجبور می شود هزینه ی کمتری از آنها دریافت کند.
 • طول پروژه ها: ممکن است یک فریلنسر بخواهد برای آنکه کار بیشتری به او داده شود دستمزدش را کاهش دهد. برای مثال برای پروژه های طولانی تر، نرخ ساعتی کمتری بگیرد تا صاحب کار را تشویق به عقد قرارداد کند.
 • دشواری پروژه: فریلنسر این امکان را دارد که نسبت به سختی پروژه و تخصص هایی که نیاز دارد قیمت کار را تغییر دهد. برای مثال برخی مشتریان می خواهند در سایتشان از قالب های آماده استفاده شود اما برخی دیگر می خواهند که سایت از ابتدا برایشان طراحی شود و از این رو باید جزئیات و بخش های مختلفی را برای آنها در نظر گرفت که کار را دشوار می کند. در این شرایط طراح از خود می پرسد آیا برای طراحی سایت مشتری، به کمک برنامه نویس، توسعه دهنده یا طراح گرافیک نیاز است؟ پس پول بیشتری دریافت خواهند کرد. یا می پرسند آیا قبلاً پروژه ی مشابه این پروژه انجام داده اند؟ و اگر بتوانند بسیاری از کارهای گذشته خود را کپی و جایگذاری کنند، پس هزینه ی کمتری برای پروژه دریافت خواهند کرد.

مقایسه ی درآمد طراح استخدامی و فریلنسرها

 • تعداد صفحه و حجم کار: صفحات بیشتر برای طراحی، به معنای کار بیشتر است. هزینه های اضافی مانند وبلاگ یا کسب و کار الکترونیکی نیز می تواند هزینه ی بیشتری داشته باشد.
 • سطح تعهد: اگر فریلنسر بتواند هر وقت که می خواهد کار مشتری را انجام دهد، به جای اینکه تمام وقت به پروژه متعهد باشد، می تواند هزینه ی دریافتی را کاهش دهد.
 • مشتری جدید یا قدیمی: برخی از طراحان وب برای انجام پروژه از مشتری جدید هزینه ی کمتری دریافت می کنند تا او را به ادامه ی کار ترغیب کنند. اما بعضی دیگر برعکس رفتار می کنند و برای مشتریان قدیمی تر؛ هزینه ی دریافتی را کاهش می دهند.

یک طراح وب مستقل باید لیست هزینه را براساس هزینه ی زندگی و هر گونه هزینه ی شغلی خود ایجاد کند. اما یک شرکت طراحی وب، باید هزینه های اضافی مانند تجهیزات، آموزش و کنفرانس ها، بیمه ی درمانی، خدمات مجوزی، مجوزهای نرم افزار و موارد دیگر را نیز در نظر بگیرد. در هر دو حالت، حداقل نرخِ دستمزد طراح وب سایت باید طوری تنظیم شود که تمام این هزینه ها تأمین شده و کسب و کار بتواند ادامه داشته باشد.

پایین رفتن از حداقل نرخ دستمزد طراح سایت، باعث ایجاد یک سوء پیشینه بد برای او می شود. مشتریان انتظار نرخ مشخصی را دارند و وقتی شما از این میزان هم پایین تر بروید، این تصویر را ایجاد می کنید که تجربه و مهارت کافی را ندارید. سایت Beewits یک ماشین حساب رایگان برای محاسبه ی دستمزد طراح سایت است که به شما کمک می کند دستمزد کار خود را بهتر تعیین کنید.

چطور می توانید دستمزد خود را افزایش دهید؟

همانطور که در بالا گفته شد، شغل طراحی سایت به لطف افزایش تقاضای روز افزون، یک بازار داغ و پر سود است اما این بدین معنا است که افراد زیادی نیز در این بخش مشغول به کار هستند و آنچه که باعث دیده شدن شما می شود، سطح مهارت و کیفیت انجام کار است.

به همین خاطر باید آموزش های قدرتمند و سطح بالایی دریافت کنید و مهارت هایتان تنها به یک سری اصول نظری و کلی خلاصه نشود. اگر به دنبال موسسه ای هستید که این آموزش را در اختیار شما قرار دهد، ما به شما موسسه ی دارکوب را پیشنهاد می کنیم.

چطور می توانید دستمزد خود را افزایش دهید؟

موسسه ی آموزش طراحی سایت دارکوب، یک موسسه ی بسیار معتبر در زمینه ی آموزش انواع تخصص های مربوط به طراحی سایت است. در این آموزشگاه شما با هر میزان اطلاعات اولیه می توانید به صورت صفر تا صد آموزش های مربوط به طراحی سایت را زیر نظر اساتید با تجربه دریافت کنید.

نکات مثبت زیادی در مورد آموزش این موسسه وجود دارد. برای مثال اساتید این شرکت تنها به آموزش نظری بسنده نمی کنند، بلکه می دانند که طراحی سایت یک درس عملی است و پای تخته آموزش داده نمی شود.

آموزش های این موسسه کاملاً عملی است که به شما این امکان را می دهد با مشکلات کار آشنا شوید و بتوانید سوالاتی که برایتان در حین کار پیش می آید را مطرح کرده و پاسخشان را دریافت کنید. اساتیدی که آموزش ها را ارائه می دهند هم افرادی هستند که سال ها در زمینه ی طراحی سایت سابقه ی عملی دارند و خودشان بیش از چهار هزار سایت طراحی کرده اند.

یکی دیگر از مزیت های کلاس های موسسه ی طراحی سایت دارکوب این است که طیف وسیعی از افراد با هر میزان مشغله ی کاری می توانند در آن شرکت کنند. بنابراین اگر مشغله ی زیادی دارید یا کارمند یا دانشجو هستید می توانید به جای کلاس های حضوری از کلاس های از راه دور مانند کلاس های آنلاین یا ویدئوهای آموزشی استفاده کنید.

آموزش های طراحی سایت

اما مهم ترین مزیت آموزش دیدن در موسسه ی طراحی سایت دارکوب این است که شما می توانید بعد از پایان آموزش، به عنوان نیروی کار جذب همین موسسه شوید و درآمدزایی داشته باشید. در واقع موسسه ی دارکوب دانشجویان خود را با هدف پرورش نیروی کار زبده آموزش می دهد.

با ثبت نام در این کلاس ها شما با یک تیر دو نشان می زنید. هم آموزش های طراحی سایت را به صورت پروژه محور و عملی دریافت می کنید و هم دغدغه ی پیدا کردن کار را نخواهید داشت. حجم پروژه ها در این شرکت بسیار بالا است و پرداخت دستمزد طراحی وب سایت به صورت کاملاً عادلانه و به موقع انجام می شود.