آشنایی با CSS

آدرس کوتاه این صفحه : http://darkoobedu.ir/?p=395

Css چیست ؟

عبارت CSS که در همه جای طراحی سایت کاربرد دارد ، مختصر شده از سه کلمه cascading style sheets به معنی برگه های آبشاری می باشد .


آبشاری بودن برگه های CSS به این معنی می باشد که استایل ، کلاس ها یا هر چیز دیگر که در یک برگه داده شود ، روی عناصر فرزند (Children) این برگه ها هم تاثیرگذار خواهد بود ، به تعبیری دیگر CSS برای ارایه ی زیباتر و قابل فهم تر یک سند بکار برده شود .

اگر در یک جمله بخواهیم بگوییم که CSS چیست می توانیم بگوییم که CSS آمده است تا صفحات وب ما را زیباتر کند و برای این موضوع نیاز به کمک HTML هم نیز دارد . هدف CSS جداسازی طراحی بدنه یک فایل HTML از شیوه نمایش آن فایل HTML می باشد .

با CSS شما می توانید تعیین کنید که هر تگ در HTML به چه شکلی نمایش داده شود ، به عنوان مثال رنگ و اندازه فونت ، نوع فونت متن را به صورت دلخواه خود دربیاورید .
به عنوان مثال دیگر شما یک ساختمان را تصور کنید که میخواهند آن را بسازند ، در مرحله اول اسکلت آن ساختمان را می سازنند و در مرحله دوم به سراغ زیباسازی و رسیدگی به ریز موضوعات برای طراحی چشم نواز میروند ، کار HTML و CSS هم دقیقا همانند ساختمان سازی می باشد ما برای طراحی کامل سایت اول با HTML اسکلت سایت را می سازیم و برای کامل کردن سایت جهت زیباسازی و چشم نواز کردن سایت از CSS استفاده میکنیم .

روش های اجرای فایل های CSS به چه صورتی می باشد ؟

فایل های CSS برای اجرا شدن نیاز به ابزار خاصی ندارد، شما برای اجرا فایل های CSS فقط به یک مرورگر نیاز دارید همه ی مرورگر ها از کدهای CSS پشتیبانی میکنند .

چرا CSS یک زبان برنامه نویسی نیست ؟

CSS هرگز نمیتواند یک زبان برنامه نویسی باشد ، زیرا اصلا ویژگی های یک زبان برنامه نویسی مانند : متغییر ها ، توابع ، شرط ها ، حلقه ها و … را ندارد . پس کاملا اشتباه است اگر CSS را یک زبان برنامه نویسی بدانیم . می توانیم درباره ی CSS بگوییم که ابزاری است که با استفاده از آن می توانیم تگ های HTML خود را زیبا و صفحات وب چشم نوازی را طراحی کنیم.

رابطه HTML و CSS چیست ؟

حقیقت این میباشد که HTML و CSS هیچکدام به تنهایی مزیت خاصی ندارند ، با HTML به تنهایی نمی توانید صفحات وب حرفه ای و چشم نواز طراحی کنید و CSS هم به تنهایی کاربردی نمی تواند داشته باشد ، HTML و CSS در کنار هم هستند که می توانند صفحات وب را چشم نواز و به زیبایی طراحی کنند.